żyrandole tradycyjne

Żyrandol tradycyjny elegancką formą oświetlenia sufitowego

Żyrandole są bardzo elegancką i tradycyjną formą oświetlenia z niezwykle długą historią. Nie jest wiadome jak długo się już je stosuje, jednak jest to liczba dość wysoka. Pamiętają one czasy gdy zarówno żarówki, jak i elektryczność jeszcze nie istniały.

Estetyka żyrandoli

żyrandole tradycyjneRozpowszechnione były one na pewno w wiekach średnich, gdzie korzystano z nich w licznych zamkach, pałacach, kościołach, czy dworkach szlacheckich. Oczywiście w tamtych czasach produkowały one światło w znacznie inny sposób, niż odbywa się to dzisiaj. Montowano na nich sporą ilość świec, które służyły w tamtych czasach jako żarówki. Często razem z postępem instalowano przy nich małe szybki, a potem witraże, które miały za zadanie rozpraszanie światła, które stawało się bardziej intensywne niż z takiej samej świeczki. Pozwalało to na skuteczne oświetlanie większych przestrzeni w bardzo elegancki sposób. Żyrandole tradycyjne chociaż odnoszą się do konstrukcji starych, zwykle nie mamy na myśli czasów aż tak starych. Często są to lampy sufitowe pochodzące z XX wieku, czyli czasów gdzie zarówno elektryczność, jak i żarówki były już wszechobecne. Pozwoliło to na stworzenie tradycyjnego oświetlenia w bardzo nowoczesnym wydaniu. Wyeliminowało to problem kapiącego wosku, ciągłego zmieniania świec i okazjonalnych pożarów.

żyrandole tradycyjneTego typu tradycyjne żyrandole zwykle charakteryzują się dość sporymi gabarytami i licznymi zdobieniami. Często wykonane ze zdobionego drewna, lub ciekawych, metalowych brył. W przeciwieństwie do ich wcześniejszych odpowiedników, te nie muszą być co chwile spuszczane na dół, a zatem montuje się je na stałe na krótkim łańcuchu, lub przewodzie przyczepianym do sufitu, zabezpieczającym przy okazji instalacje elektryczną idącą z wnętrza ścian do żyrandola. Tego typu lampy najlepiej nadają się do dużych domów i mieszkań, gdzie obecne są wysokie sufity. Dlatego też najczęściej decydują się na nie ludzie posiadający domy z dużymi, otwartymi przestrzeniami, oraz mieszkańcy różnego rodzaju kamienic. Taki żyrandol nadaje pomieszczeniu elegancji i charakteru, nowoczesne technologie pozwalają na jego kontrolowanie w bardzo dużym stopniu, jednak najpopularniejszym gadżetem w tym wypadku jest po prostu tradycyjny ściemniacz, który potrafi nadać cudownego klimatu w przestrzeni pod lampą.

Do żyrandoli z reguły lepiej pasuje ciepła barwa oświetlenia, gdyż nadaje ona więcej charakteru i elegancji. Pozwala także na odpowiednie zrelaksowanie się w pomieszczeniu, które powinno być stosownie dopasowane do tego typu lampy.