pompy ciepła

Na co zwracać uwagę przy zakupie urządzeń grzewczych?

Ogrzewanie to bardzo ważna rzecz w każdym domu. Dzięki niemu możemy zapewnić sobie w budynku odpowiednią temperaturę, nawet kiedy za oknem panuje silny mróz. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła godne uwagi

pompy ciepłaSą kotły gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kominki, czy piece węglowe. Każde z tych rozwiązań posiada wiele zalet i wad, dlatego też przed zakupem warto jest się przyjrzeć dokładnie każdemu z nich, żeby mieć pewność, że dokonało się słusznego wyboru. Na początek trzeba wiedzieć skąd będzie się pobierało materiał grzewczy oraz jakie podłączenia znajdują się na danym terenie. Nie wszędzie jest na przykład dojście gazu. Można je zastąpić butlą stawianą na podwórku, nie mniej jednak to opcja mniej komfortowa, wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz zajmowaniem terenu działki. Kupując piec na paliwo stałe lub płynne, takie jak węgiel, koks, miał, pellet, ekogroszek, czy olej warto jest sprawdzić czy w okolicy znajdują się składy materiałów opałowych. Transport z odległego miasta dużych ilości opału potrzebnych na zimę będzie kosztowny. Kolejna rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to łatwość obsługi ogrzewania. Tutaj przodują wydajne pompy ciepła w opolskim.

pompy ciepłaPosiadają one sterownik, na którym ustawia się temperaturę, a pompa sama się włączy, kiedy temperatura spadnie poniżej tej wartości. Na pompie ciepła można także ustawić czas grzania wody oraz do jakiej temperatury ma się nagrzewać. To urządzenie dwa w jednym, które jest niezwykle proste w obsłudze, że nawet dziecko by sobie z tym poradziło. Najmniej korzystne w obsłudze są za to piece na paliwo stałe bez podajnika. Te z podajnikiem są nieco lepsze, bo można nasypać/wlać materiału ,,na zapas”, a piec sam pobierze sobie materiał. Jednak nadal trzeba sprawdzać, czy nie trzeba uzupełnić zapasów, a noszenie węgla czy drewna jest kłopotliwe. Jeśli chodzi o cenę to jednak piece na węgiel czy pellet są tańsze, niż dobre pompy ciepła czy kotły olejowe. Wiąże się to nie tylko z brakiem nowoczesnych rozwiązań, ale także z tym, że jest na nie mniejszy popyt, więc sprzedawcy starają się zachęcić kupujących ceną. Następna rzecz ważna przy wyborze ogrzewania to wydajność grzewcza. To znaczy ile mocy/materiału grzewczego piec musi pobrać by zapewnić ciepło w domu.

Czasem do jednego pieca trzeba wsypać nawet dwa razy więcej materiału niż do drugiego, by osiągnąć daną temperaturę! Im wyższa wydajność, tym niższe koszty zakupu materiału grzewczego i szybsze uzyskanie ciepła w domu. Najważniejsza zatem jest obsługa, moc oraz możliwość montażu urządzenia grzewczego.