Maty antyzmęczeniowe

Zastosowanie mat antyzmęczeniowych w przemyśle

Różnorodne zakłady przemysłowe i produkcyjne posiadają różne warunki pracy, w zależności od stosowanej technologii, wykorzystywanych półproduktów, ale też w zależności od stanowisk pracy.

Maty antyzmęczeniowe są potrzebne

Maty antyzmęczenioweRzadko jednak szeregowi pracownicy mogą wygodnie usiąść w czasie pracy, bardzo często jest ona związana z przemieszczaniem się albo z długotrwałym staniem w jednym miejscu. Jest to bardzo męczące i obciążające dla stawów i całego ciała, a zmęczenie, trudności z poruszaniem się i wywołana tym irytacja lub nerwowość sprzyjają nieuwadze i popełnianiu błędów w pracy. Jest to także czynnik zniechęcający do pracy i obniżający morale pracowników. Dodatkowo niejednokrotnie w pracy pracownicy mają do czynienia z różnego typu płynami czy odpadami produkcyjnymi. Mogą to być wióry, woda, smary i inne płyny. Jeśli dodać do tego temperaturę, która rzadko zbliżona jest do pokojowej, to w rezultacie otrzymuje się trudne warunki pracy, w których łatwo o wypadek czy problemy ze zdrowiem. Wśród sposobów pozwalających na poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy można wymienić różnorodne maty antyzmęczeniowe, zaprojektowane i wykonane z myślą o pracownikach wykonujących swoją pracę na stojąco, szczególnie tych, którzy mają szansę np. poślizgnąć się na rozlanym płynie. Maty wykonywane są z różnych mieszanek gumy, dostosowanych do konkretnych zastosowań. Jednym z głównych kryteriów wyboru jest panująca w miejscu pracy temperatura.

Maty antyzmęczenioweMożna więc znaleźć maty dopasowane do pracy w chłodniach i mroźniach, ale też i tam, gdzie temperatura jest o wiele wyższa, nawet takie znoszące temperatury do ponad stu stopni Celsjusza czy odporne na ogień. Inne dopasowane są do pracy w otoczeniu chemikaliów, gdzie istnieje ryzyko rozlania żrących płynów. Maty antyzmęczeniowe, dzięki odpowiednio skonstruowanej powierzchni, są też antypoślizgowe i nie przesuwają się na podłożu. Wiele z nich zaprojektowanych jest tak, aby odprowadzały rozlane płyny pod matę. Ze względu na właściwości materiału takie maty są trwałe, odporne i łatwe do czyszczenia, a więc mogą posłużyć nawet przez kilka lat bez utraty swoich właściwości. Najistotniejsze jednak w matach antyzmęczeniowych jest dokładnie to, co zawiera się w ich nazwie: redukują one poziom zmęczenia u osób, które wiele godzin pracują w pozycji stojącej, co znacznie poprawia komfort ich pracy, wspomagają korekcję postawy i utrzymanie równowagi oraz równomierne rozkładanie obciążenia na stawach.

Istotne jest także, iż ze względu na inne swoje właściwości maty poprawiają bezpieczeństwo przy stanowisku pracy, łatwo jest je przenieść i wyczyścić.