bonie elewacyjne

Zastosowanie boni jako elewacja budynku

Wiele domów nawiązuje do stylów starożytnych, baroku i renesansu. Znaczna ilość budynków mieszkalnych czy innych posiada wiele dekoracji zewnętrznych. Dekoracje zewnętrzne na budynkach nazywane są sztukaterią. Wiele dekoracji i elementów dekoracyjnych pozwala na uzyskanie oryginalnego i pomysłowego wyglądu budynków.

Bonie dobrze zabezpieczone

 bonie elewacyjneArchitektura potrafi zaskakiwać i inspirować wiele osób do zmian czy do wykonania podobnego projektu. Wśród elementów architektonicznych, jakimi są poszczególne dekoracje można znaleźć bardzo szeroki wybór produktów. Do sztukaterii zewnętrznej należą gzymsy, łuki, zworniki,kolumny, fasady czy bonie elewacyjne montowane najczęściej na krawędziach budynku. Każdy element sztukaterii montowanej na zewnątrz może nadać budynkom swój charakter i unikalność. Ciężko jest znaleźć budynki identyczne. Bonie elewacyjne należą do elementów wykończeniowych montowanych na zewnątrz. Oprócz spełniania funkcji dekoracyjnej– spełniają także funkcję ochronną. Zabezpieczają krawędzie budynków przed ewentualnymi uszkodzeniami, zadrapaniami, ubytkami czy przed odpryskami elewacji na bokach. Tradycyjne wykonane są z grubego tynku. Jest to tynk dwuwarstwowy lub trójwarstwowy. Ma on grubość około 1,5 cm. Jednak istnieją te wykonane z polistyrenu. Polistyrenowe bonie elewacyjne są łudząco podobne do tych wykonanych z tynku, lecz nie są tak trwałe.

 bonie elewacyjneAby były bardziej odporne- elementy dekoracyjne ze styropianu pokrywa się powłoką ochronną, zwykle dwiema metodami. Metodą ciągnioną, w której element jest przeciągany oraz metodę natryskową, która zwykle wykorzystywana jest do niestandardowych dekoracji. Wycinanie boni przebiega zwykle za pomocą standardowej wycinarki. Jednak dla osób nie posiadających możliwości własnoręcznego wycięcia na miejscu, istnieją gotowe bonie, które można kupić w specjalnym sklepach budowlanych i zamontować samodzielnie. Do innych rodzajów należą bonie naklejane. Są one sposobem na kształtowanie rowków w warstwie izolacyjnej. Te elementy dekoracyjne mogą nadać nowoczesnego stylu. Mimo panującego przeświadczenie, że kultura baroku niesie za sobą kicz, to bonie mogą być wykonane z klasą, nadając modnego wyglądu. Wśród rodzajów ich można znaleźć narożne zacięte pod kątem 45 stopni, proste oraz te, które są boniowane przy użyciu pasów boniowych.

Znaczna ilość ludzi posiadających swoje budynki mieszkalne i nie tylko mieszkalne decyduje się na zastosowanie dekoracji na zewnątrz budynku. Dzięki temu staje się urządzony z pomysłem i unikalnością, a ponadto wiele elementów jak bonie elewacyjne posiada funkcję ochronną.