meble na wymiar

Jak zaprojektować drewniane meble?

Drewno to materiał wręcz idealny do produkcji mebli. Jego plastyczność, łatwość obróbki, różnorodność barw i faktur sprawia, że nawet zwykły prosty stolik może być wykonany na milion różnych sposobów. Nic więc dziwnego, że producenci mebli na wymiar wykonują właśnie głównie wyposażenie wnętrz wykonane z drewna.

Meble na wymiar w ładnym kolorze

meble na wymiarTrafiają się czasem bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak blaty z kamienia, szafki z drzwiczkami z poliwęglanu, czy drzwi szklane, jednak drewno nadal króluje w każdym domu. Żeby jednak być w pełni zadowolonym z posiadanych mebli na zamówienie to trzeba dobrze przemyśleć każdą koncepcję. Pierwszym pytaniem na które warto sobie odpowiedzieć jest to, gdzie będzie stał dany mebel. Inne powinno być drewno do kuchni, a inne do sypialni. W pomieszczeniach ciepłych i wilgotnych powinno się stosować raczej drewno egzotyczne, które jest bardziej odporne na działanie takich czynników. Drewno sosnowe byłoby zbyt delikatne, do tego szybciej pojawiłyby się odkształcenia i zarysowania. Do sypialni czy pokoju dziennego można użyć różnych gatunków drewna. Pamiętając przy tym, że np. ciemny dąb jest twardszy niż sosna, więc będzie bardziej trwały, ale mniej plastyczny, więc trudniejszy w obrobieniu. Druga kwestia to wybór akcesoriów meblowych.

meble na wymiarSą to uchwyty, wieszaki, gałki, blaty, listwy, elementy wykończeniowe i łączące. Mogą być one także wykonane z drewna, jak również z metalu, czy kamienia. Nie każdy gatunek drewna nadaje się do każdego tworzywa. Kamień jest bardzo ciężki, więc jedynie twarde gatunki drewna są w stanie go udźwignąć bez powstawania odkształceń i szczelin. Za to metalowe elementy muszą być przykręcane metalowymi śrubkami. Zatem drewno do nich nie może łatwo pękać, ani się rozwarstwiać. Wybierając drewniane meble na wymiar w Nowym Sączu warto pomyśleć o ich kolorze i wykończeniu lakierem. Jeśli wybierzemy kolor wyrazisty to taki mebel będzie trudno przestawić do innego pokoju, czy też dobrać do niego dodatki. Naturalne, jasne, neutralne kolory są ,,bezpieczniejsze”. Wiele osób uważa także, że meble na wysoki połysk będą wydawały się bardziej eleganckie i bardziej estetyczne. Jednak na takich meblach najbardziej widać zabrudzenia, nawet zwykły kurz. Lepsze są meble półmatowe lub półbłyszczące (różnica między nimi jest subtelna, ale widoczna).

Całkowity mat dawałby wrażenie surowości i niewykończonego mebla, choć w niektórych stylach to się sprawdzi. Drewniane meble na zamówienie można dostać w bardzo wielu wariantach, a znajomość szczegółów ułatwia dokonanie najlepszego wyboru.