Zalety używania folii solarnej

Koszty posiadania basenu to nie tylko suma wydatków, których potrzebujemy do jego budowy. To także cena jego utrzymana. Basen należy cyklicznie czyścić specjalistycznymi środkami chemicznymi. Jednym z prostych, ale skutecznych sposobów na to, by zachować basen w doskonałej kondycji i zmniejszyć wydatki na jego utrzymanie, jest inwestycja w dobrą folię solarną do basenu.

Folie a ogrzewanie wody

folia do basenu Folia solarna to niebieska lub błękitna płachta z tworzywa sztucznego, którą nakładamy na taflę wody. Materiał trzyma się na jej powierzchni dzięki tysiącom malutkich pęcherzyków wypełnionych powietrzem. Te dodatkowo pomagają w nagrzewaniu wody – pęcherzyki działają jak soczewki, które skupiają promienie słoneczne. Jednym z głównych przyczyn utraty ciepła przez wodę w basenie jest jej odparowywanie. Przykrycie jej folią solarną zapobiega odparowywaniu – co za tym idzie, woda na dłużej zachowuje ciepło. Folie do basenu spełniają zatem dwie podstawowe funkcje: w ciągu dnia kumulują energię z promieni słonecznych i nagrzewają basen szybciej, niż gdyby był on bezpośrednio wystawiony na działanie słońca. W godzinach nocnych znacznie spowalniają utratę ciepła, gdy słońce ogrzewające wodę już zaszło. Nakrycie przetrzymuje nagromadzoną w ciągu dnia energie i zmniejsza wyparowywanie wody nawet o 95%. Stosując w swoim basenie pompę ciepła, nakrycie go dodatkowo folią solarną pozwoli zmniejszyć wydatki na elektryczne ogrzewanie wody. Pompy uruchamiają się dopiero wtedy, gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu.

folia do basenu Dobra pokrywa znacznie opóźnia ten proces, a co za tym idzie – pompa może działać rzadziej i krócej. Woda nie traci ciepła, które dostarcza mu ogrzewanie elektryczne. Dobierając materiał tak, by w całości zakrywał nasz basen, zapewnimy mu też większą czystość. Najczęstsze zanieczyszczenia wody to w końcu liście i owady, które już po jednym dniu mogą nagromadzić się w wodzie w dużej ilości. Co więcej, ilekroć mieszamy wodę, musimy zastosować odpowiednie środki chemiczne. Wodę miesza się głównie wtedy, gdy należy uzupełnić to, co wyparowało. Dzięki folii solarnej woda nie odparowuje tak szybko, więc proces mieszania wody występuje dużo rzadziej. Co za tym idzie, zużywamy o wiele mniej środków chemicznych, które w konsekwencji rzadziej kupujemy. Jeśli chcemy zadbać o czystość naszego basenu jeszcze mocniej, możemy zainteresować się także foliami do niecki basenowej.

Zapobiegają one powstawaniu grzybów i innych drobnoustrojów. Dodatkowo mogą wpłynąć na estetykę basenu – na rynku znajdziemy te imitujące piasek lub kamienie. Przede wszystkim folie do niecki basenowej niwelują utratę wody, ponieważ zapewniają jej większą szczelność.