Podstawowym materiałem branym pod uwagę podczas budowy tarasu jest przede wszystkim drewno. Jednak zaczęto zauważać, że nie koniecznie jest to najtrwalszy i najmniej pracochłonny wybór. Na popularności zyskują również deski kompozytowe.
Deska kompozytowa to mieszanka tworzyw
Czy na pewno wiemy o wszystkich cechach jakie niesie za sobą ten wybór i czy podejmujemy decyzję jak najbardziej świadomie? Chcąc dowiedzieć się jak najwięcej na temat desek kompozytowych trzeba będzie zacząć od tego, że jest to pewnego rodzaju tworzywo sztuczne, w zasadzie mieszanka tworzywa sztucznego z drewnem. Dzięki temu, w wyglądzie w zasadzie nie odstaje niczym od tego jak wyglądają deski tarasowe drewniane. Oczywiście poza jednym dość znaczącym odstępstwem. Deski tarasowe kompozytowe mają całkowicie jednolitą barwę, w odróżnieniu od drewna, które posiada charakterystyczne sęki. Dlatego właśnie mówi się, że deska tarasowa kompozytowa wygląda zupełnie podobnie jak deska z drewna egzotycznego. Skoro sprawę wyglądu mamy już omówioną, to co powinniśmy poznać w drugiej kolejności? Na pewno przyda się kilka informacji na temat samych parametrów technicznych desek kompozytowych. Przede wszystkim nie wymagają one specjalnego przygotowania do montażu. W przeciwieństwie oczywiście do drewna.
Ono musi zostać bardzo dobrze zabezpieczone substancją chemiczną, która uchroni drewno przed zniszczeniami przez wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Deski kompozytowe po zakupie są gotowe do położenia. W sklepach budowlanych w Poznaniu można poradzić się sprzedawcy i dowiedzieć, dlaczego solidna deska kompozytowa z Poznania nie musi być specjalnie przygotowywana. A co jeśli chodzi już o samą czynność montażu? Z całą pewnością kładzenie tarasu z drewna będzie dość wymagające pod względem odpowiedniego ułożenia desek. Deska tarasowa drewniana będzie wymagała specjalnego podkładu z tworzyw. Oczywiście można dopatrywać się w tym dużych plusów, bo możemy przy pomocy podkładów wyrównać powierzchnię pod deskami. Jednak nie da się ukryć, że wiąże się to z większą ilością pracy. Deski kompozytowe kładzie się bezpośrednio na beton. Jedyne o co musimy zadbać to o to, żeby powierzchni, na którą kładziemy deski była idealnie gładka. Tylko wtedy osiągniemy oczekiwany efekt. Koniec końców w montażu lżej będzie nam z deskami kompozytowymi. Problem pojawia się przy wykańczaniu tarasu z desek kompozytowych. Wtedy ich łączenie może być skomplikowane, a niekiedy niemożliwe. Wadą desek kompozytowych może być również ich wrażliwość na zarysowania oraz na gorące promienie słońca. Mogą spowodować wyblaknięcie, a zarysowania widoczne mogą wywołać już meble tarasowe.
Z całą pewnością każde rozwiązanie będzie miało zarówno zalety jak i wady. Jednak musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje oczekiwania. Kompozyt to naprawdę wygodny sposób na taras, jednak czy spełni nasze wymagania i czy kompozyt da nam taras idealny?