Zalety balustrad metalowych

Balustrada stanowi integralny element schodów, dlatego też jej dopasowanie jest ważnym punktem związanym z ogólną prezencją domu i jego wnętrza. Na balustrady wykorzystywano wiele materiałów – dziś przybliżę najpowszechniejsze.

Balustrady kamienne już wiele lat temu straciły popularność. Obecnie spotyka się je głównie w budynkach zabytkowych, a czasem także w luksusowych rezydencjach, gdzie solidny kamień nie przytłacza, a podkreśla rozmach budowli i jej otoczenia. Ze względu na trudność w obróbce, wysoką cenę i znaczną wagę materiału, jest to rozwiązanie drogie, ale efektowne. Balustrady z kamienia są bardzo trwałe.

Drugim rodzajem na dziś są balustrady drewniane. Ze względu na różnorodność materiału i kolorów, a także stopień twardości drewna, istnieje szeroki wybór tego typu balustrad. Są wyjątkowo ładne i nadają wnętrzu ciepła i przytulności. Niestety tylko twarde gatunki drewna są bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego nie zaleca się wybierania balustrad z bardziej miękkich gatunków do budynków innych niż jednorodzinne. W nich będą mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niewielkim minusem drewna jest również konieczność systematycznej pielęgnacji. W przypadku uszkodzenia czy konieczności wymiany może powstać problem z dobraniem drewna w identycznym odcieniu jak to użyte na schody, szczególnie jeśli kolor zestarzał się wraz z upływem lat.

Balustrady metalowe są coraz popularniejsze, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, budynkach biurowych, w budownictwie wielorodzinnym i innych. Metal jest trwałym, efektownym materiałem, nadającym się znakomicie nie tylko do typowo nowoczesnych wnętrz. Można go dowolnie kształtować i malować na różne kolory, więc łatwo dopasować go do określonego stylu. Metal jest też stosowany w ogrodzeniach szklanych, dla których tworzy prostą, funkcjonalną ramę.
Ogrodzenia metalowe nie wymagają wiele pracy i są bardzo trwałe, a szczególnie wytrzymałe i odporne są balustrady nierdzewne. Podkarpackie, małopolska, mazowieckie i inne województwa południowe i wschodnie to miejsca, gdzie są one szczególnie popularne, jednak są coraz chętniej wybierane także w innych regionach kraju.

Ze względu na swoją wytrzymałość, możliwość indywidualnego dopasowania do budynku oraz niską cenę, balustrady metalowe w mojej ocenie przewyższają pozostałe rodzaje. Są łatwe w utrzymaniu, estetyczne i coraz powszechniej dostępne.

balustrada kamienna

balustrada drewniana

balustrada metalowa