szalunki

Zabezpieczanie wykopów – czy zdecydować się na wynajem szalunków?

Budowa, w zależności od rozmiarów, trwa zwykle kilka miesięcy lub nawet kilkanaście – choć wielu z nas myśli tutaj o stawianiu murów oraz wznoszeniu dachów, roboty budowlane zaczynają się przecież o wiele wcześniej.

Szalunków nie trzeba kupować

szalunki Pierwszym etapem jest wykonanie wykopu oraz zabezpieczenie jego ścian. Choć wydaje się to banalne, etap ten ma duże znaczenie – firma budowlana powinna więc podejść do niego poważnie. Robotnicy mogą wejść tylko do takiego wykopu, który jest już zabezpieczony – w innym wypadku narażaliby swoje zdrowie lub nawet życie. Osuwanie się ścian wykopów może się zdarzyć, jeżeli grunt jest luźny. To właśnie aby zapobiegać tego typu sytuacjom, należy zamontować profesjonalne zabezpieczenie wykopu. Większość inwestorów budowlanych nie decyduje się na zakup nowych szalunków – byłoby to bowiem niepotrzebne ponoszenie dodatkowych kosztów. Zakup nie jest zresztą konieczny, gdyż wiele firm budowlanych wśród swoich usług wymienia wynajem szalunków. Na rynku znajdują się też firmy, które specjalizują się jedynie w tej dziedzinie.

szalunki Takie konkretne skupienie się na określonej działalności sprawia, że z pewnością usługi takiej firmy będą odznaczały się najwyższą jakością. Jeżeli więc rozpoczęliśmy budowę i zastanawiamy się, skąd wziąć szalunki – wynajem będzie najlepszą opcją dla nas. W ofertach można znaleźć szalunki różnej wielkości. Są to szalunki mini, czyli lekkie obudowy wykopów wykonane ze stali, które charakteryzują się dużą uniwersalnością – sprawdzają się idealnie zarówno przy niewielkich wykopach, jak i przy zagłębieniach średniej wielkości. Ponadto oprócz zastosowania na budowie, tego typu szalunek sprawdza się także podczas prac związanych z modernizacją wodociągów i sieci gazowych. Montaż jest niezwykle prosty i wymaga pomocy jedynie jednej małej koparki. Większe szalunki są dostosowane do wykopów o głębokości do 5 m. Rozpory w nich są regulowane, a całość jest naprawdę wytrzymała. Wynająć można także systemy słupowe z rozporą rolkową, podwójne systemy słupowe, systemy narożne, a także komory dylowe. Każdy z wymienionych szalunków sprawdza się w innych sytuacjach, dlatego bez problemu znajdziemy takie zabezpieczenie ścian wykopów, które będzie odpowiednio spełniać swoją rolę na naszej budowie.

Oprócz jednak wyboru wielkości szalunku, należy wziąć pod uwagę także materiał, z którego taki szalunek jest wykonany – obecnie największą popularnością cieszą się szalunki stalowe, jednak niektórzy producenci nadal proponują szalunki wykonane z drewna, które również odznaczają się dużą wytrzymałością.