duży basen

Z czego buduje się baseny?

Posiadanie basenu na terenie nieruchomości zwiększa jej wartość. Dla użytkowników jest to oszczędność czasu i zwiększenie komfortu w porównaniu z publicznym kąpieliskiem. Baseny mogą mieć różne kształty i wielkość – od niewielkich niecek i brodzików przeznaczonych dla najmłodszych, po kilkunastometrowe baseny pozwalające na rekreację i uprawianie sportu. Duże znaczenie ma kształt niecki oraz rodzaj schodów – te mają różnorodny kształt, a wyższe stopnie mogą spełniać także rolę zanurzonej leżanki.

Wybudowanie niewielkiego basenu wraz z niezbędnym osprzętem to koszt około 10 tysięcy złotych

profesjonalna budowa basenu na śląskuDodatkowy osprzęt, taki jak lampy, pompa ciepła czy zadaszenie zwiększają koszt inwestycji. Duża niecka może być kłopotliwa w transporcie, dlatego postawienie na lokalnego producenta może obniżyć koszty. Baseny mogą być wykonane na przykład na stelażu, z folii lub polipropylenu. Tylko ostatni materiał pozwala na wkopanie niecki na stałe w ogrodzie. Grubość ścian basenu polipropylenowego waha się od 0,6 do 1,5 cm. Uniwersalnym materiałem jest laminat w postaci poliestru. Niecka basenu składa się wówczas z warstw różnych materiałów. Wykonuje się ją w oparciu o wcześniej przygotowaną formę. Konstrukcja poliestrowego basenu jest monolityczna, nie posiada spoin i łączeń.

duży basen Sprawna i profesjonalna budowa basenu na Śląsku może być zrealizowana przez jedno z lokalnych przedsiębiorstw. Basen, jako konstrukcja nietrwale związana z gruntem, wymaga jedynie zgłoszenia w urzędzie administracyjnym. Budowa poliestrowego basenu opiera się na wkopaniu go w ziemię, co wymaga zastosowania sprzętu do prac ziemnych. Podstawą basenu jest betonowa zbrojona płyta. Podczas budowy wykonuje się szalunek szeroki na około 20 cm. Pod dnem basenu układa się warstwę termoizolacyjną. Na moc pompy filtracyjnej wpływa umiejscowienie aparatury względem basenu – większa odległość determinuje stosowanie wydajniejszego urządzenia. Nieckę basenu można wypełnić wodą dopiero po tym, jak zostanie ona obsypana. Podczas obsypywania jednocześnie nalewa się wodę.

Budując baseny, śląskie firmy wykonują obsypkę z suchego betonu od dna niecki, aż do górnego rantu. Głębokość wykonywanego wykopu zależy od głębokości basenu, grubości płyty dennej, warstwy izolacyjnej oraz rodzaju wykończenia plaży basenowej. W basenie nie jest wymagany odpływ denny – można go opróżniać przy pomocy pompy zanurzeniowej. Montaż dodatkowego osprzętu odbywa się na etapie produkcji niecki lub podczas jej montażu w ziemi. Aparatura filtrująca musi być zabezpieczona odpływem grawitacyjnym.