szambo plastikowe

Wybór szamba plastikowego do domu

Rozważając jaka metoda będzie najlepsza na odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestie. Istotna jest chociażby liczba domowników, budżet, wielkość działki i tym podobne kwestie. Z pewnością należy dokładnie rozważyć każdą z nich przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy szambo plastikowe się nadaje?

szambo plastikoweOczywiście budżet jest raczej kwestią stałą, na którą nie mamy dużego wpływu, natomiast warto także wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. Przede wszystkim zarówno w przypadku szamba, jaki i oczyszczalni ścieków mamy do wyboru kilka opcji, co także nie jest baz znaczenia. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, do do wyboru mamy szambo ekologiczne i tradycyjne. Różnią się one materiałem z jakiego wykonany jest zbiornik. Szambo plastikowe określane jest jako ekologiczne, zaś to wykonane z betonu nazywamy tradycyjnym. Zdecydowanie praktyczniejsze i proekologiczne jest pierwsze z nich ponieważ posiada zbiornik szczelny, który jest najważniejszy. Dzięki niemu ścieki nie przedostają się do gleby i nie powodują skażenia. Szambo betonowe może z kolei pod wpływem różnych czynników zacząć przeciekać, co jest niezwykle niebezpieczne. Jeśli więc decydujemy się na tę opcję, to bierzmy pod uwagę tylko szambo plastikowe. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że ta opcja nie rozwiązuje problemu odprowadzania zanieczyszczeń, ponieważ jedynie je gromadzi. Dlatego regularnie należy zamawiać beczkowóz, co może kosztować około stu pięćdziesięciu złotych. Szambo plastikowe sprawdzi się zatem u osób, produkujących niewielką ilość ścieków w ciągu roku. W przypadku rodziny wielodzietnej jest to opcja z całą pewnością nieopłacalna. Zbiornik szczelny z tworzywa sztucznego jest nieco droższy niż betonowy. Szacuje się, że sam zakup może wynieść około pięć tysięcy złotych, do czego należy doliczyć koszty montażu i eksploatacji. Szambo plastikowe jest najlepszą opcją dla osób dysponujących małą działką ponieważ zajmuje znacznie mniej miejsca niż przydomowa oczyszczalnia ścieków. Biorąc pod uwagę wszelkie czynniki jest to więc najlepsza alternatywa dla małych gospodarstw domowych, działek rekreacyjnych i domków letniskowych. W przypadku tych ostatnich ścieki gromadzone są przez niewielką część roku, co powoduje, że inwestycja jest dosyć opłacalna.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie sprawdziłaby się tam ze względu na wysoki koszt zakupu i montażu, a małe zużycie wody oznaczałoby brak możliwości zwrotu inwestycji. Szambo ekologiczne jest więc ciekawą i opłacalną opcję, jednak tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach.

Więcej w temacie można znaleźć na: domi-zbiorniki.pl