Wybór odpowiedniego kotła grzewczego

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważne jest dobre i sprawne ogrzewanie w naszym domu. To jeden najważniejszych najważniejszych aspektów, które musimy dokładnie przemyśleć w trakcie budowy. Jeżeli będziemy kierować się pośpiechem, a nasz wybór będzie nieprzemyślany, może to mieć konsekwencje w przyszłości. Kocioł niedopasowany do naszych warunków oraz potrzeb może okazać się zbyt słaby do ogrzania całej powierzchni domu lub też produkowana przez niego energia nie będzie prawidłowo spożytkowana.

Jak wybrać odpowiedni kocioł?

KociołNajważniejsza kwestia to zakup konkretnego rodzaju kotła grzewczego. Zanim zostanie omówiony podział na konkretne typy, warto wyjaśnić ich definicję. To urządzenia, których zadaniem jest spalanie paliw stałych, olejowych oraz gazowych. Odpowiadają za podgrzanie nośnika ciepła, który następnie dostaje się w obieg. W ostatnich latach rynek kotłów rozwinął się tak bardzo, że mamy dzisiaj naprawdę ogromny wybór. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nich będzie najlepszy w innych przypadkach. Dla wielu osób wybór konkretnego pieca uzależniony jest ceny. Te najbardziej zaawansowane technologicznie będą kosztować więcej niż te o podstawowych właściwościach.

Przewody ciepłowniczePodstawowy podział wyróżnia kotły grzewcze pod kątem konstrukcji oraz technologii. Decyduje to o ich sprawności oraz skuteczności. Wymienia się między innymi kotły zapasowe ręczne oraz z podajnikiem automatycznym. Jak sama nazwa wskazuje w tych pierwszych konieczne jest dosypywania paliwa do komory. W tych drugich paliwo jest podawane automatycznie co jakiś czas. Można też podzielić kotły ze względu na typ spalanego paliwa. Wyróżnia się kotły na paliwa stała, ciekłe oraz kotły gazowe i elektryczne. Wśród paliw stałych najpopularniejszy jest ekogroszek, drewno oraz pelet. W domach jednorodzinnych w Polsce najczęściej instalowane są kotły na paliwa stałe. Ich popularność spowodowana jest przede wszystkim słabym dostępem do paliw płynnych w naszym kraju. Jednak należy wspomnieć, że coraz więcej inwestorów decyduje się na ten rodzaj kotłów. Przy wyborze kotła do własnego domu oprócz ceny urządzenia, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiary, możliwości oraz eksploatację.

Bardzo ważne jest sprecyzowanie typu budynku, który chcemy ogrzać i czy gdzie ten piec będzie się znajdował. W przypadku, gdy w obiekcie znajduje się kotłownia, można zdecydować się na piec stojący, jeżeli natomiast tego miejsca jest mnie dobrym rozwiązaniem będzie kocioł wiszący. Podsumowując, ostateczny wybór kotła grzewczego musi być przemyślany oraz dostosowany do naszych potrzeb.