własna elektrownia wiatrowa

Czy własna elektrownia wiatrowa to opłacalne rozwiązanie?

Wykorzystując odnawialne źródła energii mamy do dyspozycji wiele różnych możliwości. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest fotowoltaika opierająca się na energii słonecznej. Nowoczesne panele słoneczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku niemal wszystkich rodzajów budynków.

Własna elektrownia wiatrowa – warto?

własna elektrownia wiatrowaWłaśnie z tego powodu panele fotowoltaiczne są tak powszechnie wykorzystywane zarówno przez klientów biznesowych, jak i również indywidualnych. Innym rozwiązaniem może być własna elektrownia wiatrowa tworzona na wydzielonym terenie. Warto zastanowić się czy turbiny wiatrowe stanowią opcję korzystną z ekonomicznego punktu widzenia oraz czy wykorzystanie tej metody jest racjonalne z punktu widzenia wszystkich kategorii klientów. Na samym początku warto zwrócić uwagę na wymagania techniczne związane z analizowaną metodą pozyskiwania energii. Niestety korzystanie z oze nie zawsze jest łatwe na etapie wdrożeniowym. Turbiny wiatrowe, w które jest wyposażona własna i tania elektrownia wiatrowa potrzebują sporo wolnego miejsca, aby przepływ powietrza był optymalny. Kolejna sprawa to brak możliwości budowania wiatraków w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych ze względu na generowany hałas oraz przepisy prawne, które określają minimalną odległość instalacji wiatrowych od zabudowań o charakterze mieszkalnym. Niestety w praktyce okazuje się, że własna elektrownia wiatrowa nie stanowi optymalnego rozwiązania dla klientów indywidualnych ze względu na konieczność posiadania działki w odpowiedniej lokalizacji oraz sporego zaplecza finansowego i technicznego. Dedykowane farmy wiatrowe są o wiele częściej wybierane przez klientów biznesowych oraz grupy związane z osiedlami mieszkaniowymi. Chodzi tutaj o zbiorcze podejście do tematu. W tym kontekście znacznie lepiej sprawdza się fotowoltaika wykorzystująca energię słoneczną ze względu na to, że na rynku dostępne są urządzenia o zróżnicowanych możliwościach i parametrach. W związku z tym panele fotowoltaiczne to urządzenia, które mogą być z powodzeniem montowane w małych domkach jednorodzinnych oraz dużych budynkach o charakterze komercyjnym lub przemysłowym.

Oczywiście z punktu widzenia dużych firma własna elektrownia wiatrowa to doskonałe uzupełnienie konwencjonalnych źródeł energii, ale z drugiej strony warto pamiętać o tym, że dywersyfikowanie źródeł to najlepsze rozwiązanie w ujęciu długookresowym. Właśnie z tego powodu wdrożenie instalacji fotowoltaiczne i wiatrowej stanowi optymalny wybór. Nie powinniśmy ograniczać się do jednej opcji.