cięcie blach laserem

Uniwersalny laser do profesjonalnego cięcia blachy

Profesjonalna obróbka laserowa blach wymaga posiadania specjalistycznych, drogich urządzeń. Nic więc dziwnego, że wciąż tak niewiele firm decyduje się na zakup takiej maszyny. Właśnie dlatego tak popularne jest zamawianie dociętych na wymiar elementów ze stali u zewnętrznych wykonawców.

Cięcie blachy może być łatwe

cięcie blach laseremNieopłacalne jest bowiem czasochłonne obrabianie dużej ilości blachy przy użyciu ogólnodostępnego sprzętu, takiego jak frezarki lub wielofunkcyjne centra robocze. Istnieją zakłady, które zajmują się tylko i wyłącznie obróbką blach. Wykonują usługi na potrzeby innych branż takich jak wzornictwo, budownictwo, meblarstwo czy motoryzacja. Cienkowarstwowe elementy ze stali są chętnie wykorzystywane w tak wielu gałęziach przemysłu, ponieważ cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wiele czynników zewnętrznych. Dużym atutem jest również to, że do stopu metali możemy dodawać różnego rodzaju dodatki i domieszki, które w znaczny sposób są w stanie zmodyfikować ich parametry. Zjawiska te są wymuszane przez technologów, jednak niekorzystnie wpływają na proces obróbki. Problem ten rozwiązany został przez profesjonalne cięcie blach laserem. Jedno urządzenie można w łatwy sposób przystosować do przetwarzania kilku stopów, znacznie różniących się od siebie parametrami technicznymi.

cięcie blach laseremWystarczy jedynie zmienić gaz, który towarzyszy procesowi wycinania laserowego. To on powoduje, że dysza na głowicy pracuje jeszcze bardziej wydajnie. Proces profesjonalnego wykonywania nawet bardzo szczegółowych elementów z metalu jest wspomagany również przez nowoczesne technologie. Dzięki adaptacyjnemu modułowi wiązki lasera można ciąć elementy znacznie grubsze i twardsze niż jeszcze jakiś czas temu. Ta technologia pozwala również na wykonywanie bardzo małych otworów w blachach o znacznej grubości, co do tej pory stanowiło ogromne wyzwanie. Znacznie zmniejszył się również czas obróbki danych elementów. Nawet przy bardzo cienkich płytkach, wykonanych na przykład z mosiądzu, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo wysoką wydajność maszyny. Dzięki temu, że podczas cięcia laserem krawędzie nie ulegają zniszczeniu, gotowy element nie wymaga dodatkowej obróbki.

Ogromną tego zaletą jest to, że nie osłabiamy materiału i nawet na brzegach zachowuje on swoje parametry techniczne. Laserem możemy obrabiać blachy wykonane z miedzi, mosiądzu lub nawet aluminium. Urządzenie doskonale sprawdza się podczas cięcia stali konstrukcyjnej, którą powszechnie stosuje się zarówno w budownictwie jak i skomplikowanych układach mechanicznych.