Od dawna wiele mówi się o szukaniu ekologicznych rozwiązań w różnych sferach życia – działania człowieka nierzadko są bowiem destrukcyjne dla środowiska naturalnego, dlatego w trosce o to środowisko, powinniśmy zwracać uwagę na to, co robimy.
Cechy domów energooszczędnych
Dotyczy to zarówno codziennego życia, jak i prac wykonywanych jednorazowo – na przykład budowy domu. Tutaj warto zastanowić się, czy zamiast typowych rozwiązań, nie lepiej zdecydować się na energooszczędność, która pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska. Biorąc pod uwagę domy energooszczędne mazowieckie jest województwem, w którym ich ilość powiększa się z roku na rok. Efektywność energetyczna jest ważna nie tylko z tego względu, że w ten sposób dbamy o środowisko, ale też dlatego, że generuje oszczędności w zakresie, na przykład, ogrzewania. Każdy nowo postawiony budynek będzie eksploatowany przez długi okres (zwykle powyżej 50 lat) – możemy więc wyobrazić sobie, ile oszczędności zyskamy dzięki wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań. Warto pamiętać także o tym, że każdy kraj Unii Europejskiej musi przestrzegać zobowiązań międzynarodowych – jednym z nich jest to, aby do 2020 roku wszystkie nowo budowane obiekty charakteryzowały się jak najmniejszym (niemal zerowym) zużyciem energii, co ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.
W przypadku tradycyjnie budowanych obiektów, roczne zużycie energii wynosi około 130 kWh/m2. Budynek niskoenergooszczędny zużywa raptem 45 kWh/m2 – jak widać, różnica jest znacząca. Firmy zajmujące się budową domów energooszczędnych zwracają uwagę na to, że domy te charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania – szczelne i ciepłe przegrody budowlane sprawiają, że w budynku mamy optymalną temperaturę oraz wilgotność względną powietrza. W domach energooszczędnych ogranicza się też wystąpienie mostków cieplnych, które były główną przyczyną straty ciepła w tradycyjnym budownictwie, a ponadto zwiększały możliwość wystąpienia pleśni. W energooszczędnym budownictwie nie ma mowy o takim ryzyku. Warto zwrócić uwagę też na to, że w takich domach eliminuje się całkowicie nieszczelności okien – do wymiany powietrza na świeże służy więc system wentylacji mechanicznej – zastosowanie filtrów sprawia, że do pomieszczeń nie przedostają się kurze i pyłki z zewnątrz, a jedynie czyste powietrze.
Kolejną zaletą domu energooszczędnego jest to, że stara się on wykorzystać jak najwięcej zysków cieplnych od słońca – dlatego pomieszczenia posiadają zazwyczaj duże okna, które umożliwiają dopływ promieni słonecznych do wnętrza.