kolektory słoneczne

Sposoby na pozyskanie energii ze słońca – baterie i kolektory słoneczne

W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Systemy fotowoltaiczne jako odnawialne źródło energii chociaż nie należą do najtańszych inwestycji to jednak zdają się być warte swojej ceny. Przede wszystkim chodzi właśnie o oszczędności. Inwestycja jest wyjątkowo kosztowna jednak ma szansę zwrócić się całkowicie.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

kolektory słoneczneOgniwa słoneczne przetwarzają energię słoneczną na cieplną lub elektryczną. Energia wypychana jest dalej, gdzie specjalne inwertery zamieniają prąd stały na zmienny, taki jaki jest używany w każdym gospodarstwie domowym. Na dachach montowane są moduły słoneczne, specjalnie chronione przed zanieczyszczeniami, wilgocią, korozją i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Moduły grupowane są w większe zespoły tworząc panele słoneczne. Warto tutaj wyraźnie rozróżnić baterie słoneczne od kolektorów. Najlepsze kolektory słoneczne cena ich jest nie mała. Służą one do zamiany światła słonecznego na energię cieplną. Wybór kolektorów słonecznych zdaje się więc być oczywisty jeśli zależy nam przede wszystkim na podgrzaniu wody użytkowej. Natomiast baterie słoneczne są zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Otrzymujemy prąd, który możemy wykorzystać w dowolny sposób – do oświetlenia mieszkania, jego ogrzania, do pracy urządzeń a nawet do podgrzania wody. Pozyskana energia jest czysta i przede wszystkim zupełnie darmowa. To prawda – sama inwestycja nie należy do najtańszych. Jednak korzyści z niej płynące są ogromne. Dzięki chociaż częściowemu pozyskiwaniu energii ze słońca możemy znacznie ograniczyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Do tego jeśli zdecydujemy się na sieciowy system fotowoltaiczny to możemy liczyć na pewne zyski. Wszelkie nadwyżki pozyskanej energii możemy odsprzedać do zakładu energetycznego. Tak więc nasz system fotowoltaiczny może stanowić nawet pewne dodatkowe źródło dochodu. Jedną z zalet pozyskanej w ten sposób energii jest również fakt, że panele słoneczne są całkowicie przyjazne dla środowiska. Nie emitują absolutnie żadnych zanieczyszczeń a po czasie użytkowania podlegają recyclingowi.

 

Tak więc obok niebywałych zalet finansowych pojawiają się też wartości ochrony środowiska. Wreszcie warto wspomnieć o tym, że baterie słoneczne są całkowicie bezpieczne. Ponadto panele słoneczne są trwałe i długowieczne. Jest więc to inwestycja szalenie kusząca. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się właśnie na systemy fotowoltaiczne.