zbiorniki adblue

Specjalistyczne zbiorniki AdBlue

Tlenki azotu są jednymi z najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych, które są obecne w naszym środowisku na masową skalę. Produkowany jest w wielu miejscach zarówno poprzez procesy sztuczne zachodzące w wielu maszynach, jak i podczas procesów biologicznych.

Zbiornik AdBlue do magazynowania

zbiorniki adblueJest on wolnym rodnikiem, a zatem związkiem chemicznym bardzo niestabilnym i reaktywnym, po dostaniu się do atmosfery reaguje on z tlenem tworząc dwutlenek azotu, który jest trujący i szkodliwy zarówno dla zwierząt, ludzi, jak i roślin. Produkowany on jest przez rośliny, oraz ciała zwierząt i ludzi, jednak są to ilości małe, które wymagane są do normalnego funkcjonowania wewnątrz organizmu. Ogromną ilość tlenku azotu produkują silniki spalinowe wysokoprężne, czyli popularny diesel. Wprowadzano już wielokrotnie nowe normy określające maksymalny zakres produkcji tego związku, które za każdym razem są znacznie bardziej ostre, gdyż odpowiada on w dużej części za zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Nowoczesne silniki diesel posiadają odpowiednie, osobne zbiorniki AdBlue. Związek ten składa się z czystego, mało stężonego, wodnego roztworu mocznika.

zbiorniki adblueJest to substancja kompletnie nieszkodliwa dla organizmów żywych i nie zanieczyszcza środowiska. Odpowiada ona za rozbijanie tlenku azotu na etapie spalania. Wstrzykiwana jest pod ciśnieniem w strumień wydobywających się spalin w katalizatorze, tym samym rozkładając szkodliwy tlenek azotu na kompletnie bezpieczny azot i wodę. Metoda ta niezwykle popularna jest w nowoczesnych samochodach napędzanych olejem napędowym. Jest ona wysoce skuteczna i gwarantuje znaczne zmniejszenie emisji szkodliwej substancji w spalinach. Jednak największym problem jest magazynowanie substancji jaką jest AdBlue, gdyż jest ona silnie korozyjna, przez co nie może mieć kontaktu z żadnymi metalowymi elementami. Dlatego też ważne jest wykonywanie zbiorników spełniających wszelkiego rodzaju normy i standardy unijne. Często są one wzmacniane dodatkowymi warstwami z izolacją termiczną, czy automatycznymi systemami grzewczymi. Substancja musi ta być utrzymywana w określonym zakresie temperatur, czego nie dotrzymanie może poskutkować zmianą jej stanu skupienia, co wpływa na stężenie i sprawia, że staje się ona mniej skuteczna.

Tej substancji używa się także w rolnictwie do eliminowania tlenków azotu zgromadzonych w glebie, które zmniejszają wzrost roślin. Tam z kolei używa się często bardzo dużych zbiorników AdBlue, które tworzy się z dodatkowymi zabezpieczeniami i dokładniejszym systemem grzewczym.