Wyłącznik krańcowy

Solidne wyłączniki krańcowe

Wśród podstawowego wyposażenia przemysłowych maszyn oraz urządzeń koniecznie powinny znaleźć się wyłączniki krańcowe. Pełnią one bowiem bardzo ważną funkcję – pozwalają zatrzymać urządzenie w sytuacji, gdy dojdzie ona do określonej, końcowej pozycji.

Wyłącznik w podnośnikach i suwnicach

Wyłącznik krańcowyŁatwo to zrozumieć na przykładzie podnośników. W pewnym momencie dalsza praca nie jest możliwa, dlatego wówczas czujnik wykrywa, że urządzenie doszło już do końca swojej drogi – i zatrzymuje je. Czujnik sprawia, że jeden ze styków (ten, który podczas drogi jest otwarty) zamyka się. Natomiast styk przeciwny (ten, który podczas drogi jest zamknięty) otwiera się. Jest jeszcze styk przełączalny, który ma za zadanie zamknąć jeden obwód a otworzyć drugi. To wszystko brzmi skomplikowanie, jednak działanie wyłączników jest naprawdę proste. Taki wyłącznik krańcowy możemy zobaczyć nie tylko we wspomnianych podnośnikach, ale też przenośnikach transportowych, taśmociągach. Warto wiedzieć, że nie ma jednego tylko typu wyłącznika krańcowego, jest ich o wiele więcej – w zależności od tego, jaką głowicę napędową zastosował producent. Możemy wówczas mówić o wyłącznikach rolkowych, sprężynowych, jak i o dźwigniach. Co jeszcze warto wiedzieć o tych wyłącznikach oferowanych przez sprawdzonych producentów?

Wyłącznik krańcowyCharakteryzują się one wysoką jakością, są trwałe i wytrzymałe, a ich obudowa jest najczęściej plastikowa, ale może być też aluminiowa. Najlepsze czujniki można instalować w wielu różnych pozycjach, nie tylko zwykłej, ale też do góry nogami i tak dalej, w zależności od możliwości. Wyłączniki krańcowe mogą też posiadać dodatkowe udogodnienia, jak na przykład regulowany pręt. Takie są elementy przeznaczone najczęściej do układów sterowniczych maszyn, na przykład obrabiarek. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest żywotność takiego wyłącznika, w końcu jego cena jest zazwyczaj naprawdę niska – to koszt około 20 złotych. Producenci jednak zapewniają, że dobry wyłącznik krańcowy w takiej cenie przetrwa nawet milion łączeń zanim jego trwałość mechaniczna nieco spadnie. Zatem wyłączniki krańcowe są naprawdę wytrzymałe. Kończąc, warto jeszcze raz podkreślić najważniejsze kwestie, a mianowicie że wyłączniki krańcowe są elementami niezbędnymi ze względów bezpieczeństwa.

Dlatego w te elementy powinna być wyposażona każda maszyna przemysłowa i wiele urządzeń. Szeroki wybór wyłączników w ofercie sprawdzonych producentów pozwoli każdej firmie przemysłowej znaleźć rozwiązanie spełniające wszystkie potrzeby i będzie to rozwiązanie w naprawdę dobrej cenie.