automat do bramy skrzydłowej

Solidna automatyka do bram skrzydłowych

Wybierając automatykę do swojej bramy należy pamiętać, że wiele czynników wpływa na jej stabilność i użytkowanie. Przed zakupem lepiej zorientować się na rynku jakie napędy będą dedykowane do bram skrzydłowych o określonym ciężarze i wykorzystanym materiale.

Automat otwierający bramę

automat do bramy skrzydłowejProducenci poszerzając swój asortyment tylko utrudniają decyzję co do konkretnego modelu, który może okazać się niewystarczająco trwały. Czym więc się kierować przy wyborze automatyki do bramy skrzydłowej, by długo spełniała swoją rolę? Automatyka daje dużo komfortu każdemu, kto tylko zdecyduje się na jej zainstalowanie w swojej bramie. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest jednak tak łatwy, jak może się to wydawać. Bramy skrzydłowe często są wykonane z ciężkiej stali, bądź drewna, co jeszcze dodatkowo staje się obciążeniem w wilgotne dni. Dlatego wybierając napęd trzeba przede wszystkim kierować się wagą oraz typem przęsła. Warto pamiętam o tym, że należy zawsze zachować margines obciążenia, przygotowując sprzęt do dodatkowych oporów generowanych przez warunki atmosferyczne.

automat do bramy skrzydłowejTym bardziej jeśli przęsła są całkowicie zabudowane. Istotną sprawą jest także długość skrzydła, ponieważ nawet najbardziej zaawansowany automat do bramy skrzydłowej nie poradzi sobie z jej otworzeniem jeśli będzie miał za krótkie ramię. Wtedy kąt otwarcia nie będzie wystarczający, by móc wjechać pojazdem na teren posesji. Producenci podzielili swoje napędy na dwa typy: przydomowe i przemysłowe – w zależności od częstotliwości użytkowania. Jeśli nie użytkujemy bramy zbyt często, góra 2-3 razy dziennie to w zupełności wystarczy nam napęd domowy. Jednak jeśli decydujemy się na założenie automatyki chroniąc teren firmowy zdecydowanie lepiej postawić na napęd przemysłowy, który jest wybierany już od 50 wjazdów dziennie. Bez względu na rodzaj wybranego automatu sprawdzi się on tylko wtedy, kiedy moc silnika będzie wystarczająco duża do obciążenia. Dlatego tak dużą wagę należy przykładać do specyfikacji nie tylko napędu, ale i siłowników. Wybór automatyki do bramy dwuskrzydłowej jest o tyle utrudniony, że trzeba pamiętać o dwóch siłowników, które muszą być dobrane do długości i wagi każdego przęsła. Silnik jednak musi poradzić sobie z uruchomieniem obu siłowników naraz, i utrzymać w stabilnej pozycji nawet podczas silnej wichury.

Wybierając więc automatykę zawsze należy zachować pewien zapas mocy, by nie doszło do przeciążenia oraz awarii całego systemu. W większości takich sytuacji naprawa niestety nie pomoże, trzeba udać się do producenta i zakupić nowe siłowniki.