Lady Liberty, podarunek od Francji upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ameryki. Gdy ustawiono ją na wyspie Liberty, na cokole, osiągnęła rozmiar 93 m – wtedy, w 1886 r., Statua była najwyższym budynkiem Ameryki. Szybko stała się symbolem nie tylko tego kraju, ale również wolności; jej oficjalna nazwa to „Wolność opromieniająca świat”.
Projektantem ogromnego posągu utrzymanego w stylu neoklasycystycznym był francuski rzeźbiarz Frédéric August Bartholdi, a konstruktorem ukrytej wewnątrz metalowej kratownicy Gustave Eiffel, bez którego projekt nigdy by nie powstał. Twórcą postumentu był natomiast Richard Morris Hunt. Bartholdi stworzył swoje dzieło na podobieństwo dwóch kobiet, które były najważniejsze w jego życiu: Lady Liberty otrzymała twarz matki artysty, a ciało jego kochanki. Inspiracją do powstania posągu był obraz Eugène’a Delacroix o nazwie „Wolność wiodąca lud na barykady”.
Posąg przedstawia kobietę w szacie, z koroną z siedmiu promieni na głowie, pochodnią w prawej ręce i tablicą w lewej. Napis na tablicy to „JULY IV MDCCLXXVI” – „4 lipca 1776”, czyli dzień uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. U stóp Statuy leży rozerwany, częściowo zakryty szatą łańcuch, symbol odzyskania wolności. Musiał zostać zakryty, ponieważ wówczas, w okresie segregacji rasowej, budziłby zbyt duże kontrowersje. Pochodnia symbolizuje postęp – kaganek oświaty – a tablica to symbol amerykańskiego prawa.
Statua Wolności została wykonana z miedzi, jednak wraz z opływem lat materiał pokrył się naturalną patyną, aż uzyskał swój obecny zielonkawy kolor. Zewnętrzna warstwa miedzi kryje w sobie żelazny szkielet projektu Eiffla oraz trzy ciągi schodów: dwa, udostępnione dla zwiedzających, wiodą do punktu widokowego, a trzeci do pochodni.
Statua Wolności była wielokrotnie ofiarą ataków i zamachów: w 1916 niemiecki szpieg podłożył bombę i uszkodził wnętrze, w 1956 r. Statua została dosłownie porwana przez grupę węgierskich nacjonalistów, którzy zawiesili węgierską flagę na jej twarzy, a w 1980 we wnętrzu posągu bombę zdetonował chorwacki terrorysta. Po zamachu z września 2001 Statuę zamknięto dla zwiedzających i otwarto ponownie w 2009 r. samo wnętrze, a w 2012 także koronę.
W 1924 Statua została uznana za narodowy pomnik USA, w 1984 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można ją również odnaleźć w rejestrze National Register of Historic Places.