programowanie plc

Skuteczne programowanie sterowników PLC

Programowalne sterowniki logiczne to urządzenia wykorzystywane do sterowania pracą różnego rodzaju maszyn produkcyjnych. Dzięki nim można odpowiednio zaplanować zadania oraz ich tempo, co przekłada się na zwiększenie wydajności, a więc i na nasze zyski. Ale każdy PLC musi być odpowiednio zaprogramowany, aby był kompatybilny z daną maszyną.

Programowanie przez ekspertów

 programowanie plcJest to zadanie skomplikowane, które wymaga technicznej wiedzy, dlatego programowanie wykonują jedynie doświadczeni specjaliści. Nawet oni jednak czasami miewają problemy, ponieważ sterowniki produkowane są przez różnych producentów, dany PLC może zatem wymagać modernizacji, jednak styl programowania może być nam zupełnie nieznany. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji przeprogramowanie jest niemożliwe, dobry specjalista poradzi sobie z każdym zadaniem. Aby jednak takie specjalistyczne programowanie PLC było skuteczne, programista – czy to początkujący czy zaawansowany – powinien postępować według pewnych wskazówek. Pierwszym, podstawowym i wręcz najważniejszym krokiem jest dokładne zapoznanie się ze środowiskiem programowania.

 programowanie plcJest ich bardzo wiele, każdy producent pracuje na innym, dlatego przed przystąpieniem do dostosowywania sterownika do danej maszyny, powinniśmy poznać możliwości danego środowiska. To przełoży się na szybszą pracę. Możemy na przykład przygotować sobie skróty klawiszowe stosowane w danym środowisku, dzięki czemu nasze kolejne działania będą zabierały nam mniej czasu. W zależności od środowiska, możemy mieć też do dyspozycji inne narzędzia i zapoznanie się z nimi także może wpłynąć pozytywnie na naszą pracę. Poznanie środowiska sprawi, że już sam proces programowania nie będzie nam przysparzał tak wielu trudności. Warto pamiętać o dobrej organizacji plików, aby później – w przypadku modernizacji – wiedzieć, w jakich folderach znajdują się konkretne dane. Trzecia sprawa, która jest ważna, to zapisywanie w oddzielnym pliku wszelkich poczynionych modernizacji. Podajemy datę i wpisujemy, co wówczas uczyniliśmy z naszym sterownikiem PLC. Dzięki temu wraz z upływem czasu nadal będziemy pamiętać, jakie zmiany zostały dokonane. Także wówczas, gdy ktoś inny zajmie się programowaniem tego konkretnego urządzenia, będzie miał on wgląd do poczynionych wcześniej zmian.

Oprócz tego ułatwieniem jest także dodawanie komentarzy pod konkretne linijki kodu, dzięki czemu inny programista będzie później znał nasz tok myślenia i modernizacja nie sprawi mu problemów. To ważne wskazówki dla każdego specjalisty od programowania PLC.