Co to są płyty HDF?

Jednym z rodzajów płyt meblowych są płyty HDF. Skrót ten można rozwinąć jako Hight Density Fibreboard. Są to płyty wykorzystywane nie tylko w meblarstwie, ale także do produkcji paneli podłogowych. Charakteryzuje je bowiem wysoka gęstość i twardość, dzięki czemu odznaczają się oczekiwaną wytrzymałością i trwałością.

Płyty HDF do mebli

płyty hdfTakie płyty HDF posiadają też gładką powierzchnię, co sprawia, że w dekoracji wnętrz sprawdzają się znakomicie – są także wykorzystywane do produkcji opakowań. Surowe płyty cechuje niewielka waga, dlatego ich transport oraz montaż zazwyczaj nie sprawia problemów. Płyty HDF mogą być obrabiane na różne sposoby. Najczęściej spotykamy się z kładzeniem laminatu lub naturalnych oklein, ale często wykorzystuje się też dekoracyjne papiery żywiczne. Istnieje także możliwość zabezpieczania za pomocą powłok lakierniczych – ich zaletą jest także to, że lakier zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed negatywnym działaniem czynników chemicznych. Osoby, które chcą wykorzystać płyty HDF w domu, z pewnością ucieszą się też z tego, że materiał ten nie jest trudny do utrzymania w czystości. Łatwo go czyścić i robi się to naprawdę szybko. Płyty HDF możemy wykorzystać nie tylko w meblach, ale także w płytach komórkowych, gdzie będą stanowić podstawowy element uszczelniający, ale to nie koniec możliwości zastosowania tego rodzaju płyt. Równie dobrze mogą one stanowić wypełnienie drzwi.

płyty hdfMimo tak wielu zalet, płyty tego typu mają konkurencję w postaci płyt wiórowych oraz MDF. Oba rodzaje charakteryzują się wyjątkową odpornością na działanie wody oraz na wilgoć, dlatego idealnie sprawdzają się jako blaty lub fronty mebli kuchennych oraz łazienkowych. Dodatkowo w sklepach z surowymi płytami budowlanymi znajdziemy także płyty OSB, które również stanowią świetną alternatywę dla płyt wiórowych, jak i litych desek. Ich powierzchnia nie ulega bowiem pęcznieniu, dzięki czemu charakteryzują się idealnym wyglądem przez naprawdę długie lata. Najpopularniejsze są płyty trójwarstwowe, chociaż w ofertach producentów natrafimy także na płyty jednowarstwowe. Są naprawdę szeroko stosowane w budownictwie, ponieważ dzięki nim konstrukcje budowlane charakteryzują się wysoką sztywnością oraz oczekiwaną trwałością.

Jak widać, nie tylko płyty HDF charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, bo pozostałe wymienione rodzaje płyt również sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w budownictwie, jak i w meblarstwie. Wybór może być więc trudny, jednak zawsze trafimy na najwyższą jakość.