Łączenie płaskich elementów nie jest problemem od kiedy na rynku pojawiły się nity. Są to metalowe elementy, o różnych kształtach i zastosowaniach, których zadaniem jest trwałe połączenie ze sobą dwóch elementów.
Nity do różnych powierzchni
Klasyczny nit składa się tylko z główki i prostego drucika, który po zanitowaniu zostaje odpowiednio wygięty. Dawniej taki proces wykonywało się ręcznie, gdzie gorący nit był zabijany młotkiem. Tak tworzono liczne konstrukcje mostów, czy innych połączeń blach. Jednak odkąd dostępnych jest wiele rodzajów nitów przystosowanych do różnych zastosowań w prosty sposób można uzyskać solidne złączenie. Główną branżą stosującą połączenia nitowe jest przemysł ciężki, który wymaga trwałych i sprawdzonych rozwiązań. Jednak są także dostępne proste nity, które można samodzielnie wykorzystywać w domu do łączenia wielu elementów szafek, czy dekoracji ogrodowych. Tak samo wygląda to w branży samochodowej, gdzie wszystkie możliwe łączenia elementów takich jak karoseria, czy wewnętrzne wyposażenie są nitowane. W takich sytuacjach wykorzystywane są nity nierdzewne zrywalne, które łączy się z użyciem nitownicy. Aktualnie te procesy są wykonywane na zimno, przez co nie niszczy się struktura łączonych materiałów. Wystarczy w nitowanych powierzchniach wywiercić małe dziurki, w które wkłada się nity, i za pomocą odpowiedniego typu nitownicy wciska się nit w blaszkę, a końcówka zwana łbem zostaje wyciągnięta.
Nity zrywalne są ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza jeśli chce się ograniczyć nieestetyczny wygląd blachy do minimum. Wyróżnia się ich kilka typów, w zależności od kształtu główki czy sposobu interakcji. Najważniejszym kryterium jednak jest materiał, z którego wykonany jest nit. Łącząc materiały, od których oczekuje się odporności na korozję wykorzystuje się właśnie nity ze stali nierdzewnej. Za pomocą tak małych elementów można łączyć nie tylko części karoserii samochodów, czy innych środków transportu, ale także konstrukcje mostów, co wydaje się wręcz niemożliwe. Jednak takie połączenie jest nierozerwalne i solidne. Jedynym sposobem na rozłączenie znitowanych elementów jest ich rozwiercenie. Nity można zastosować także do domowego użytku. W prosty sposób można połączyć elementy altanki, czy małego składzika.
Jednak najważniejszy jest fakt, że tak prosty i mały element jest w stanie połączyć ze sobą potężne konstrukcje, które muszą być trwałe przez wiele lat. Tanim kosztem można zaopatrzyć się w nitownicę oraz wiele rodzajów nitów, które usprawnią pracę w niejednej firmie przemysłowej.