Urządzeń elektrycznych w domu wciąż przybywa, zarówno tych małych jak i dużych. Dlatego rozplanowanie domowej instalacji elektrycznej to nie lada wyzwanie. Instalacje elektryczne rozmieszczone są po całym domu, to włączniki światła, gniazdka i multum innych obwodów. Jakie są rodzaje domowych instalacji elektrycznych?
Elektryk a instalacje
Domowa instalacja elektryczna niskonapięciowa jest zespołem urządzeń elektrycznych, które są ze sobą połączone za pomocą stałych przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi oraz są skoordynowane pod względem parametrów technicznych umożliwiających doprowadzenie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników. Prościej mówiąc to kable przewodzące prąd w całym domu, rozróżniamy dwa rodzaje instalacji: oświetleniowe i siłowe. Instalacja oświetleniowa zasila elektryczne źródła światła. Tu zaliczamy podłącze do gniazd jednofazowych, z których możemy czerpać prąd dla urządzeń takich jak laptopy, sprzęty elektroniczne, grzejniki przenośne, czyli sprzęt o niewielkiej mocy. Natomiast instalacje siłowe, zwykle trójfazowe wykorzystywane są do urządzeń zasilających o dużej mocy, tu mówimy głównie o kuchence elektrycznej w kuchni i innych większych sprzętach. Pomieszczenia typu pralnia, łazienka, czyli te narażone na stały kontakt z wodą powinny być wyposażone w elementy hermetyczne, które chronią przed wnikaniem wilgoci oraz wody do instalacji.
Część instalacji znajdująca się za układem pomiarowym nazywana jest instalacją odbiorczą, służącą do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą energii. Ze względu na sposób wykonania możemy wyróżnić trzy rodzaje instalacji elektrycznych: wtynkowa, podtynkowa i nadtynkowa. Instalacja wtynkowa wykonywana jest na powierzchni ściany, tuż pod warstwą tynku. Montaż odbywa się na nieotynkowanej ścianie, gdzie kable mocowane są za pomocą drutów i gwoździ. Do tej instalacji należy odpowiednio dobrać resztę elementów sieci elektrycznej, czyli puszki, gniazdka i łączniki. Drugim sposobem jest instalacja podtynkowa, montowana w rowkach tworzonych w ścianie, w których umieszcza się specjalne rurki, dopiero potem ścianę się tynkuje. Zaletą tej instalacji jest możliwość jej zmiany bez konieczności kucia ścian. Instalacja natynkowa to trzecia z wymienionych i instaluje się ją najczęściej w garażach i piwnicach, montowana jest na tynku za pomocą metalowych opasek. Elektryk to osoba, która domowe instalacje elektryczne w krakowie i innych mniejszych czy większych miejscowościach położy bez problemu. Nie warto robić coś na własną rękę jeśli nie mamy o tym zielonego pojęcia, na koniec okazuje się bowiem, że gniazdek jest za mało, albo trzeba kuć tynki z powodu źle położonych przewodów instalacyjnych.
Ze względu na coraz większe wymagania dotyczące zapewnienia prawidłowej pracy różnorodnych urządzeń elektrycznych i trudności w wykonaniu dużej liczby obwodów zasilających metodami tradycyjnymi, opracowane zostały systemy instalacji elektrycznych zapewniające dużą niezawodność i prostotę wykonania. Na wszystkim zna się profesjonalny elektryk, którego warto zatrudnić do tak skomplikowanej pracy, jaką jest położenie instalacji elektrycznej w domu.