hydroizolacja

Rodzaje hydroizolacji fundamentów

Fundamenty każdego budynku powinny posiadać hydroizolację. Jest to bowiem podstawowy sposób ochrony obiektu przed działaniem wody gruntowej, jak i przed agresywnymi związkami chemicznymi, które mogłyby znajdować się w gruncie.

Hydroizolacja pionowa i pozioma

hydroizolacjaObecnie dysponujemy szeregiem nowoczesnych materiałów oraz technologii, które pozwalają zapewnić szczelną i wyjątkowo trwałą powłokę izolacyjną. Możemy wyróżnić kilka rodzajów hydroizolacji. Najczęściej do jej podziału stosuje się kryterium miejsca usytuowania. Tutaj wymienia się więc izolacje pionowe oraz poziome i płaszczyznowe. Hydroizolacja pionowa wykonywana jest na ścianie przy gruncie aż do około 50 cm ponad powierzchnię terenu. Jej zadaniem jest ochrona ścian piwnicy przed wilgocią oraz nasiąkaniem wodami gruntowymi lub opadowymi. Hydroizolacja pozioma zaś chroni przed kapilarnym podciąganiem wody. Umieszcza się ją na płytach fundamentowych, pod posadzką piwnicy czy parteru. Z kolei izolacja płaszczyznowa to taka, która montowana jest pod pewnym kątem w stosunku do poziomu. Musi on być większy niż 0 stopni, ale mniejszy niż 90 st. To jednak nie jest jedyny podział hydroizolacji. Możemy bowiem wziąć pod uwagę także kryterium obciążenia przez wodę. W takim wypadku wyróżnimy hydroizolację przeciwwilgociową, przeciwwodną oraz paroizolację. Izolacja przeciwwilgociowa stosowana jest przy budynkach usytuowanych na terenie, w którym wody gruntowe nie są blisko powierzchni.

hydroizolacjaTaka izolacja chroni jedynie przed wilgocią gruntową. Gdy chcemy ochrony przed wodą, wówczas musi to być już izolacja przeciwwodna. Z kolei zadaniem paroizolacji jest jedynie ochrona przed parą wodną, która mogłaby gromadzić się wewnątrz przegród budowlanych. Jeżeli nie wiemy, jaka hydroizolacja będzie potrzebna przy naszym budynku, warto poradzić się profesjonalistów. Można też posłużyć się przykładami. Na przykład jeżeli wiemy, że nasze fundamenty znajdują się powyżej poziomu wody gruntowej, która zresztą jest jedynie wodą kapilarną – wówczas zastosujmy izolację przeciwwilgociową. Dodatkowo przemawiać za nią będzie także fakt, iż grunt jest dobrze przepuszczalny. Z kolei w przypadku gruntu słabo przepuszczalnego, gdzie woda infiltracyjna może się spiętrzać, konieczna będzie izolacja przeciwwodna. Taką powinniśmy zastosować także wówczas gdy nasze fundamenty znajdują się poniżej wody gruntowej.

To tylko ogólne wskazówki, które jednak nie dają nam stuprocentowej pewności doboru odpowiedniego rodzaju hydroizolacji. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tej materii, z pewnością profesjonaliści pomogą nam w dokonaniu słusznego wyboru.