Przygotowanie ogrodu do zimy

Jesienią i zimą bardzo rzadko wchodzimy do ogrodu, aby spędzić w nim czas – zimna aura sprawia, że na zewnątrz jest nieprzyjemnie i ponuro, dlatego w te pory roku preferujemy zazwyczaj odpoczynek w domu.

Pielęgnowanie ogrodu jesienią

pielęgnacja ogrodówTymczasem mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nie wolno zapominać o pielęgnacji ogrodu. Dzięki temu na wiosnę będziemy mieli mniej pracy. Ponadto konieczne jest odpowiednie przygotowanie roślin przed nadchodzącymi przymrozkami. Jesienna pielęgnacja ogrodów w mazowieckim może być prowadzona przez każdego właściciela ogrodu samodzielnie, ale jeżeli nie mamy czasu na te obowiązki – możemy ją powierzyć profesjonalistom. Jesienią procesy rozwoju roślin ulegają spowolnieniu – to ostateczny moment na zbiory plonów, zarówno owocowych, jak i warzywnych, a także dobry czas na nowe nasadzenia. O tej porze roku można sadzić rośliny zakupione w doniczkach, jak i te z gruntu. Zanim nastaną mrozy, rośliny te będą miały dużo czasu, aby porządnie się zakorzenić – na pewno przetrwają zimę. Na wiosnę zaś będą mogły od razu rozpocząć wytwarzanie młodych pędów. Należy zwrócić uwagę na to, czy system korzeniowy zakupionego krzewu czy drzewka, jest odkryty, czy nie. Jeśli odkryty – wówczas roślina nadaje się na jesienne sadzenie w czasie, kiedy zrzuciła już liście, czyli najczęściej w październiku lub listopadzie. O tej porze roku możemy więc kupić do ogrodu drzewka owocowe.

pielęgnacja ogrodówDo zadań ogrodnika, który podejmuje się jesiennej pielęgnacji ogrodu, należy także przesadzanie roślin – jeżeli więc uznaliśmy, że dana roślina będzie się lepiej prezentować w innej części ogrodu, poprośmy profesjonalistów o przesadzenie. Przed przystąpieniem do prac, trzeba mieć pewność, że rośliny zakończyły roczny przyrost. Tylko wówczas będą mogły one całą energię poświęcić na ukorzenienie się przed zimą, nie będą zaś dzielić sił między ukorzenianie a rozwijanie się. Jesień jest dobrą porą na przesadzenia także dlatego, że o tej porze roku nie ma już intensywnego słońca, rośliny więc nie wysuszą się. Ogrodnik powinien posadzić roślinę na tej samej głębokości, na której rosła wcześniej. Aż do zimy należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Oprócz nasadzeń i przycinania drzew i krzewów, do jesiennych zadań ogrodnika należy także zabezpieczenie roślin przed mrozem – wszystkie wrażliwe na zimno gatunki powinny mieć ziemię przykrytą korą, liśćmi oraz trocinami, dzięki czemu nie dopuścimy do przemarznięcia korzenia.

W niektórych przypadkach konieczne jest też okrycie części nadziemnej – do okrywania służą maty słomiane, juta oraz agrowłóknina. Dobry ogrodnik na pewno odpowiednio przeprowadzi wszystkie działania związane z jesienną pielęgnacją.