Cięcie różnego rodzaju materiałów wydaje się być czymś banalnym i oczywistym w dzisiejszych czasach. Często nie zastanawiamy się nad efektywnością tego procesu, czasami myślimy po prostu o rezultacie, który ma po prostu być, niezależnie jaki on jest.
Obróbka plexi za pomocą lasera
Czasami jednak warto dopasować odpowiednią metodę cięcia do odpowiedniego materiału. Istnieją materiały, które zdecydowanie łatwiej się kruszą, odpryskują, czy łamią, a zastosowanie bardziej inwazyjnych metod przy ich podziale może być bardzo stratne. Chociażby w przypadku użycia tradycyjnej, metalowej piły, która potrafi być niezwykle inwazyjna dla materiałów charakteryzujących się mniejszą wytrzymałością. O ile skuteczna ona będzie przy cięciu litego drewna, czy bardziej trwałych tworzyw sztucznych, to przy na przykład płytach wiórowych, lub mniej wytrzymałym plastiku efekty nie będą zbyt ciekawe. Płyta wiórowa podczas zbyt intensywnego cięcia często pęka, rozwarstwiając się przy tym co poważnie narusza jej strukturę. Zwykle taki odprysk idzie przez całą jej długość odrywając jej wierzchnią warstwę, często podobnie bywa w przypadku miękkiego plastiku, gdzie dodatkowo pojawiają się liczne zarysowania i odstające wióry materiału. Dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest na przykład cięcie plexi laserem, który jej nie uszkodzi, a tak samo jak piła, potnie.
Szkło akrylowe jest bardzo popularnym materiałem w dzisiejszych czasach, jest ono bardziej wytrzymałym odpowiednikiem szkła kwarcowego, przy tym będąc tańszym i łatwiejszym w obróbce. Stosuje się je na przykład w oknach samolotów i statków. Jednak jest oto materiał względnie miękki, przez co jego cięcie może być dla niego niesamowicie dewastacyjne. Pleksiglas cięty za pomocą piły mechanicznej często traci swoją przezroczystość w okolicach cięcia, co jest rezultatem wielu zarysowań i wewnętrznego uszkodzenia struktury całego materiału. Często krawędzie takiego są mocno zarysowane, postrzępione i nierówne ze względu na jego kruchość , która jest cechą charakterystyczną dla wielu tworzyw sztucznych, które lubią trzymać swoją jednolitą strukturę. Dlatego też laser jest idealnym rozwiązaniem. W trakcie cięcia jednocześnie zamyka on końcówki wiązań plastiku, tym samym w żadnym stopniu nie przerywając ciągłości całej struktury.
Dodatkowo cięcie laserem jest bardzo gładkie i równomierne, przez co taki materiał nie wymaga dodatkowego szlifowania zaraz po pocięciu jak ma to miejsce w wypadku mechanicznego sposobu. Traci się tam często także parę milimetrów materiału, które są postrzępione i straciły na przezroczystości.
Więcej na stronie: www.jklaser.pl