projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz sypialni

Sypialnia to miejsce snu i odpoczynku. Dobrze urządzona sprawi, że chętnie będziemy w niej przebywać, natomiast zagracona, ciemna i nieprzytulna sprawi, że będziemy niechętnie z niej korzystali. Profesjonalny architekt na pewno stworzyłby ciekawy projekt sypialni, ale nawet samodzielnie można zadbać o elegancki, przytulny i modny wystrój. Jak się do tego zabrać?

Wnętrza i wybór mebli

projektowanie wnętrzPrzede wszystkim trzeba zadbać o minimalistyczne wyposażenie. Nie ma nic gorszego niż sypialnia przeładowana meblami, dekoracjami, zagracona, niefunkcjonalna. W tym pomieszczeniu powinno znaleźć się tylko to co najważniejsze, czyli łóżko, stoliki nocne, szafy. Z dekoracji można zastosować dywan położony pod łóżkiem, firanki zakończone koronką, czy też dekoracyjna lampa. Dzięki temu w pokoju będą znajdowały się ozdobne elementy, ale jednocześnie będzie on nadal funkcjonalny. Ozdoby nie będą przeszkadzały. Kolejna kwestia to wybór kolorów. Polecane są barwy spokojne, stonowane, naturalne. Może to być błękit, ecru, beż, jasny żółty, czy delikatny odcień zieleni. Zdecydowanie odradza się stosowanie kolorów takich, jak czerwony, pomarańczowy, czy różowy. Są one zbyt jaskrawe, intensywne, będą działać pobudzająco, zamiast uspokajająco. Kolorystyka dotyczy zarówno ścian i podłóg, jak i mebli oraz dodatków.

projektowanie wnętrzTrzecia kwestia to dobre lampy. W sypialni powinno znajdować się oświetlenie górne, sufitowe, jako oświetlenie główne oraz lampki nocne lub kinkiety jako oświetlenie dodatkowe. Dzięki temu można mieć jasno oświetlony cały pokój, jak również mieć punktowe światło np. podczas wieczornego czytania książki. Na suficie można zamontować minimalistyczne plafony, dekoracyjne żyrandole z kryształkami, czy też tradycyjne lampy wiszące z kloszami. Zamiast lampek nocnych stojących na stoliczkach można na ścianie za łóżkiem zamontować kinkiety w stylu retro. Projektowanie wnętrz w Bydgoszczy to także wybór pasujących mebli. Polecane są szczególnie te z drewna, ponieważ są bardzo solidne, ponadczasowe i zawsze modne. Drewno występuje w wielu odcieniach, od prawie białej sosny, do czarnego hebanu, dodatkowo można je malować lub stosować okleiny w dowolnym kolorze. Dzięki temu łatwo dobierze się meble do koloru ścian i podłóg.

Podsumowując, najważniejsze przy projektowaniu sypialni to unikanie przesady i postawienie na minimalistyczny wystrój. Należy wybrać funkcjonalne meble, jasne kolory, naturalne materiały. Ilość dekoracji powinna być ograniczona do minimum. Tak urządzona sypialnia na pewno będzie idealnym miejscem do wypoczynku.