Hotel to miejsce wiążące się z wypoczynkiem. To tam nocujemy podczas wakacji, spotkań służbowych, czy wyjazdów z nieznajomymi. W hotelu powinniśmy czuć się dobrze, tylko jak to zrobić? Na pewno hotelarze powinni kierować się trendami uniwersalnymi, które będą pasowały większości.
Projektowanie hoteli i minimalizm
Z drugiej strony mamy też hotele ekstrawaganckie, wyjątkowe, takie jak hotele w zabytkowych miejscach z antycznymi meblami, czy urządzone tematycznie, na przykład w stylu lat 70 i 80. Jednak to trend ryzykowny, bo będzie przyciągał tylko określoną grupę klientów. Dlatego też jeśli chodzi o projektowanie wnętrz hoteli w Trójmieście to stawia się raczej na minimalizm i klasyczne rozwiązania. Jeśli chodzi o kolory to najczęściej znajdziemy tam odcienie bieli, szarości, brązu, czy żółtego. Są to kolory jasne i do których łatwo jest dobrać meble. Jeśli pojawiają się elementy ciemniejsze czy kontrastowe to są to najczęściej podłogi z ciemnego drewna, czy też ciemne meble. Z jednej strony pomieszczenie nie jest urządzone całe w jednym kolorze, a z drugiej kolory nie przytłaczają. Jeśli chodzi zaś o meble to polecane są meble drewniane. To materiał najbardziej uniwersalny, a przy tym łatwy w utrzymaniu. Drewno może pojawiać się w każdym pomieszczeniu, więc całość można czyścić i odnawiać w ten sam sposób. Przy tym ten materiał można dostać w sklepach w wielu odcieniach, co ułatwia projektowanie wnętrz. W pokojach hotelowych unika się artykułów dekoracyjnych, a jeśli już się jakieś znajdują jest ich bardzo mało i nie są zbyt ekstrawaganckie.
Najczęściej stosowane są różne przyjemne dla oka grafiki, oprawione w małe, drewniane ramki. Można je przywiesić w sypialni, pokoju dziennym, a nawet w kuchni. Taki mały obrazek nadaje nieco domowej atmosfery w hotelu, a jednocześnie jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że nie będzie nikomu przeszkadzał. W bardziej luksusowym hotelach za dodatki służą szklane wazony z codziennie zmienianymi kwiatami ciętymi, kryształowe misy z owocami, czy też puchate dywany. W mniej wytwornych hotelach raczej się unika wykładzin, żyrandoli, świeczników, czy innych elementów, które będą trudne w czyszczeniu, bo wtedy utrzymanie pokoju w stanie użyteczności jest trudniejsze. Przy projektowaniu hoteli należy zwrócić uwagę nie tylko na same pokoje, ale również na wystrój wejścia do hotelu, recepcji, hallu głównego.
To pierwsze co widzimy po wejściu do hotelu, a pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Tam również powinniśmy stosować zasady uniwersalności i popularności materiałów, dzięki czemu uniknie się wpadki.