Montowane piece wolnostojące w Poznaniu lub wkłady kominkowe firmy Austroflamm wykorzystują do lepszego spalania wodzik powietrza wtórnego lub pierwotnego. Bardzo często taki sposób lepszego rozpalania oraz spalania wykorzystują także kominki z płaszczem wodnym.
Biokominki, a obieg powietrza
Kominki korzystające z takiego sposobu są posiadają wkłady oraz obudowy kominkowe. Dopływ powietrza, regulowany jest najczęściej przy pomocy przepustnic. Taki system bardzo precyzyjnie pozwala na regulację spalania, oraz wielkości płomienia, który chcemy otrzymać. Niektóre systemy także posiadają powietrzne oczyszczanie szyby. Powietrze pierwotne jest powietrzem, które jest zasysane od spodu do komory spalania drewna. Powietrze te wykorzystuje się do rozpalania w piecu lub kominku. Gdy już zostanie odciągnięta pożądana temperatura to wtedy następuje zamknięcie dopływu tego powietrza. Powietrze wtórne jest powietrzem, które już wstępnie zostało nagrzane. Zostaje ono nakierowane na szybę, z następnej kolejności do komory spalania drewna. Wtedy miesza się ze spalinami. Ten proces przyczynia się do czystości szyby w drzwiczkach oraz zmniejsza ilość emitujących spalin podczas spalania, które unoszą się do atmosfery. Systemy powietrzne w piecach są bardzo ważne. To właśnie dzięki nim dochodzi do procesu, jakim jest spalanie. Gdyby nie było powietrza, to nie było by możliwe palenie. Do tego powietrze, które się wykorzystuje do utrzymania szybki w czystości, szczególnie w kominkach jest bardzo ważne. Ponieważ wtedy możemy się cieszyć pięknie palącym się drewnem w kominku. Biokominki wiszące są kominkami, które nie potrzebują obiegu powietrza do spalania paliwa, dlatego tak wiele osób się na nie decyduje.
Również takie rozwiązanie jest dobre dla osób, dla których sprawy ekologiczne są bardzo ważne. Mniej spalin, to mniej zanieczyszczeń w powietrzu, a więc i czystsze powietrze, którym możemy się cieszyć. Dlatego warto jest wybierać wkłady kominkowe, które korzystają z powietrza pierwotnego oraz powietrza wtórnego.