Potencjał domów z drewna

Budownictwo drewniane bywa niedoceniane. To dlatego, że nie każdy zdaje sobie sprawę z jego zalet. Zazwyczaj wielu osobom wydaje się, że takie budynki są mniej trwałe niż obiekty murowane. Pojawiają się argumenty, że drewno butwieje i gnije pod wpływem negatywnych warunków atmosferycznych.

Domy z drewna są energooszczędne

domy z drewnaA to sprawia, iż obiekty nie tylko niszczeją, ale i przestają wyglądać estetycznie. Jednakże chyba osoby podające te argumenty zapominają o tym, że obecnie technologia poszła mocno do przodu. Budynki drewniane nie są zostawiane same sobie na gnicie, a są odpowiednio zabezpieczane. Stosuje się do tego specjalne preparaty – bejce oraz impregnaty. Dzięki nim nawet intensywne opady ani promienie słońca nie mają wpływu na konstrukcję budynku, nie zmienia się nic nawet po upływie lat. To dlatego obecnie domy z drewna to konstrukcje, które mają duży potencjał. Warto tutaj wspomnieć o tym, iż drewniane domy posiadają bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Według profesjonalistów, drewno jest termoizolatorem. Oznacza to, iż zimą nie ma możliwości, aby konstrukcja przeniosła zimno z zewnątrz, zaś latem nie nagrzewa się, mimo iż na zewnątrz panują ogromne upały. To może ograniczyć koszty ogrzewania, mówi się bowiem, że domy z drewna zużywają zimą nawet 1/3 energii mniej niż domy murowane. Jeśli oszczędności są dla nas ważne, z pewnością dobrze wyjdziemy na postawieniu domu z drewna.

domy z drewnaOczywiście wszystko zależy od tego, jaki to jest drewniany obiekt – czy konstrukcja szkieletowa czy dom z bali. W pierwszym przypadku jak sama nazwa wskazuje, drewno stanowi tylko szkielet i musimy zastosować odpowiednie warstwy izolacyjne. Natomiast domy z bali nie wymagają dodatkowych ociepleń ścian. Kwestia komfortu cieplnego w budynku mieszkalnych czy użytkowym jest zawsze bardzo ważna dla każdego, dlatego głośno powinno mówić się o tym, ile korzyści przynosi budownictwo drewniane, zwłaszcza jeśli chodzi o domy z bali. Oczywiście dobra izolacyjność termiczna to nie jedyna zaleta domów z drewna. Jeśli chcemy poznać ich więcej, warto przejrzeć oferty firm, które zajmują się stawianiem konstrukcji drewnianych szkieletowych lub domów z bali. Z pewnością znajdziemy tam szereg zalet, które sprawiają, że warto postawić na domy z drewna zamiast na domy murowane.

Zwłaszcza jeśli chodzi o małe obiekty stawiane na działkach – takie drewniane domki prezentują się o wiele lepiej, wyglądają przytulniej i robią dobre wrażenie. Jest to więc wręcz doskonały wybór. Bez wątpienia będziemy w nich naprawdę dobrze się czuli.