W dzisiejszych zakładach spawalniczych, gdzie stosuje się różne obróbki materiałów, stosuje się głównie 3 metody wykonywanych cięć. Najstarsza jest coraz mniej używana ze względu na stosowanie najnowszych maszyn zaawansowanych, jednak było to cięcie tlenowe, polegające na zastosowaniu palnika tlenowego.
Wspóczesne technologie cięcia
Proces sam w sobie nie wykorzystywał zbyt dużej ilości narzędzi, dlatego było to tanie rozwiązanie, które pozwalało nawet na cięcie 300mm blachy. Nie było to jednak zbyt dobre jakościowo rozwiązanie, gdzie na spodzie często można było dostrzec żużel, a wykorzystywana temperatura odginała wierzch blachy, nieco ją zniekształcając. Przeszukując Bydgoszcz w poszukiwaniu specjalistów wykonujących usługi spawalnicze, możemy natknąć się na trzy pozostałe metody obróbki miękkiej blachy. Jest to cięcie laserem, cięcie plazmowe oraz cięcie strumieniem wody. Każde z nich ma swoje zalety, ale także każde z nich posiada wady, o których warto się dowiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, z której powinniśmy skorzystać. Warto zająć się porównywaniem poszczególnych efektów oraz procesów, które są oferowane przez te trzy techniki. Pierwszy współczynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest deformowanie się materiału podczas pracy. Jedynie w przypadku użycia strumienia wody nie narażamy go na odkształcanie, ponieważ przy tej metodzie nie stosuje się wysokich temperatur do obróbki. Taka sama sytuacja jest jeśli chodzi o dokładność i jakość krawędzi, gdzie cięcie strumieniem wody znacznie przewyższa pozostałe kategorie. Plazmowe zazwyczaj pozwalają na taką obróbkę jedynie w przypadku materiałów o zakresie grubości od 6 mm do ok. 40 mm. W innym przypadku szybko wytracają prostopadłość krawędzi, co później może mieć niezbyt przyjemne efekty końcowe. Laserowe natomiast sprawdzają się nawet przy najcięższych blachach, ale mają znaczniejsze problemy z grubszymi warstwami, które zazwyczaj nie przekraczają 25 mm. Co warto zauważyć, cięcie strumieniem wody pozwala dokonywać obróbki nawet na materiałach o grubości 200 mm, wykorzystując przy tym wielowarstwową technikę, której brakuje pozostałym pozycjom. Cięcie laserowe jest najdroższe w początkowej inwestycji, ze względu na duże koszta maszyny odpowiedzialnej za wykonywanie takiej pracy.
W praktyce jednak okazuje się, że to strumień wody jest najmniej opłacalny, ponieważ zużywa strasznie duże ilości drogiego materiału, co przy dłuższej pracy może być bardzo znaczące. Pamiętajmy więc o tych uwagach, szczególnie jeśli będziemy wykorzystywać usługi spawalnicze w większych nakładach ilościowych.
Więcej o technikach cięcia przeczytasz na http://metal-fan.pl