okna drutex

Okna – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Okna to ważny element każdego domu. Dzięki nim mamy stały dostęp światła słonecznego, które zawsze jest o wiele lepsze niż światło sztuczne. Oczy się mniej męczą, a i rośliny są zadowolone, w końcu słońce jest im niezbędne do życia.

Okna  renomowanej firmy

okna drutex Okna zapewniają też wentylację pomieszczenia, zatrzymują także ciepło w pomieszczeniu. Dlatego też warto jest wybrać dobrej jakości okna, które będą nam służyły przez długie lata. Mogą to być na przykład okna Drutex w Bydgoszczy, czy okna od innej renomowanej firmy. Jakie powinny być dobre okna? Z pewnością powinny być one szczelne, ale niezbyt szczelne. Chodzi o to, że okna muszą zatrzymywać ciepło lub chłód w domu ( w zależności od pory roku), jednak jeśli będą zbyt szczelne to niemożliwa będzie mikrowentylacja, czyli stały dostęp świeżego powietrza. Jeśli wybierzemy bardzo szczelne okna to konieczna będzie rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna, czyli wymuszony obieg powietrza. Stosuje się go przede wszystkim w domach pasywnych. Wracając do okien, to okna powinny mieć dobrą, wytrzymałą ramę. Sam prawidłowy montaż nie wystarczy, sama rama i tak nie może się odkształcać, zmieniać, pękać, nie może się wyginać czy być odporna na wgniecenia. Jeśli rama nie będzie trzymać swojego naturalnego kształtu to może stać się nieszczelna, jak również nie będzie wyglądała estetycznie.

okna drutex Przy zakupie okna ważny jest też rodzaj szyb w nich użyty. Obecnie są szyby które przepuszczają więcej światła, są specjalne wzmacniane, czy też mają dłuższa gwarancję. Zarówno przepuszczalność światła jest ważna, ponieważ możemy tym samym zaoszczędzić na świetle sztucznym, jak również wzmocnienie jest ważne, szczególnie jeśli nasze okna będą zamocowane w miejscu podatnym na uszkodzenia, na przykład w okolicach magazynowych, czy tam gdzie dzieci lubią bawić się piłką. Wybierając okna warto jest zwrócić uwagę na ich otwieranie się. Okna powinny się otwierać do boku jak i do góry. Również okna dachowe mogą być otwierane w sposób dwojaki – jak huśtawka, czyli z obu stron (mocowanie jest na środku), jak również uchylnie, tylko z dołu. Czasem okna mają opcję otwierania tylko do wentylacji, czyli nie otwieramy go, tylko zostawiamy rozszczelnione, by zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza. Dobrze jest też wybrać materiał z jakiego wykonane są okna.

Do wyboru są okna drewniane, metalowe, plastikowe lub metalowo-drewniane. Dzięki temu można kupić okna które będą idealnie pasowały do naszego wnętrza pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Warto jest znać różne modele okien, by wybrać te najlepsze.