Coraz częściej technologie energii odnawialnej są wykorzystywane przez wiele osób prowadzących własną działalność lub posiadających gospodarstwo domowe. Jest to innowacyjny, jak również skuteczny sposób na ekonomiczne ogrzewanie i ochładzanie domu, jak i podgrzewanie wody użytkowej.
Pompy ciepła są energooszczędne
Pompy ciepła wykorzystują skumulowaną w gruncie energię, a także tą pochodzącą z promieniowania słonecznego oraz wód gruntowych, jak i w powietrza. Odnawialne źródła energii pomagają chronić środowisko, a także redukować emisję dwutlenku węgla. Przyczyniają się także do zniwelowania zużycia paliw kopalnych. Podczas korzystania ze źródeł odnawialnych znacznie obniżają się również koszty użytkowania energii, nawet aż o siedemdziesiąt procent. Pompy ciepła swoim działaniem przyczyniają się do zrównoważonego pozyskiwania energii odnawilanej. Dodatkowo ich działanie łączyć można z systemami solarnymi. Pompy ciepła to jedna z najbardziej energooszczędnych instalacji energetycznych jaką dotychczas stworzono i jaka dostępna jest w Polsce. Użytkowanie tego rodzaju energii jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Pompy integrują w sobie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, przy czym są niesamowicie eleganckie oraz innowacyjne i modernistyczne. Doskonale pasują do zabudowań w stylu nowoczesnym lub do tak zwanych inteligentnych, ekologicznych domów. Pompy ciepła wykorzystywać jednak można zarówno do nowych zabudowań, jak i tych, które zostaną lub są modernizowane.
Pompy ciepła dzielą się na pompy gruntowe, które są niezwykle wygodne w użytkowaniu oraz zasilają gospodarstwo domowe w ciepłą wodę, a także na pompy grunt, woda, powietrze. Pompa powietrza właściwie wyposażona i przyłączona do instalacji w porze letniej może być używana do obniżania temperatury w danych pomieszczeniach, w jakich się znajduje. Na rynku dostępne są również pompy powietrzno – wodne. Jest to proste rozwiązanie, które ogrzewa i ochładza dom, w zależności od pory roku oraz potrzeb. Pozwala również skutecznie wykorzystać powstała energię odnawialną bez konieczności wykonywania odwiertów. Pompy te są zaprojektowane do niskobudżetowego montażu na zewnątrz. Innego rodzaju pompy powietrzno-wodne są także doskonałe do użytkowania nie tylko w domach, lecz również w stacjach benzynowych, jak i na polach namiotowych.
Nadają się do przyłączenia do instalacji opartych o kocioł węglowy, olejowy lub zasilany gazem płynnym LPG. Większość z opisanych pomp ciepła doskonale nadaje się do połączenia z systemami fotowoltaicznymi.