odkurzacze centralne

Odkurzacze centralne czy zwykłe?

Sprzątanie nie jest czymś przyjemnym i większość osób woli tego unikać. Staramy się zatem szukać takich rozwiązań, dzięki którym czas poświęcony na utrzymanie domu w czystości będzie jak najkrótszy.

Odkurzacze centralne  dobrze zamontowane

odkurzacze centralneZamiast zmywać naczynia w zlewie mamy od tego zmywarkę, zamiast szorowania podłogi szczotką można ją umyć mopem, a okna można umyć przy pomocy sprayu i wycieraczki do okien. Co jednak można zrobić z odkurzaniem? Czy da się zastąpić zwykły odkurzacz? W ofercie poznańskich sklepów można znaleźć odkurzacze centralne. Czym się one charakteryzują i czy są lepsze niż zwyczajne? Warto omówić ich zalety i wady. Odkurzacze centralne z Poznania są montowane w ścianach domu. Tam wykonuje się otwory zamykane na klapkę, do których podłączana jest rura odkurzaczach. Takie otwory buduje się tak, by sprzątanie było wygodne. Nie musimy wtedy szukać kontaktu dla odkurzacza ani nosić ciężkiego sprzętu, bo sama końcówka odkurzacza jest przenoszona. Potem wkłada się ją do otworu i można sprzątać. Taki odkurzacz to dobra opcja dla alergików, ponieważ nie wbija on powietrza i kurzu powodującego podrażnienia oczu czy dróg oddechowych.

odkurzacze centralneZanieczyszczenia od razu wylatują na zewnątrz, więc nie trzeba kupować worków ani filtrów do odkurzaczy. Odkurzacze centralne mają wiele zalet, jednak mają też wady. Nie są one stosowane w mieszkaniach, a i w już wybudowanych domach byłyby bardzo trudne do zamontowania. Trzeba byłoby burzyć czy znacząco niszczyć wiele ścian w celu utworzenia kanałów sprzątających. Koszt takiego odkurzacza również jest o wiele większy niż zwykłego, którego dostaniemy już za kilkaset złotych. Odkurzacz przenośny może być także stosowany do czyszczenia samochodów, garażu czy składziku na narzędzia, który znajduje się poza domem. To rozwiązanie ma również swoje wady. Taki odkurzacz trudno się nosi po schodach czy ciągnie po całym domu. Szczególnie osoby starsze, kobiety w ciąży, czy osoby z chorym kręgosłupem będą miały problem z jego użytkowaniem. Dodatkowo trzeba zadbać o to, by wymieniać tam regularnie worki do których wlatują zanieczyszczane, bo przepełnione będą ,,przeciekać” i kurz będzie z powrotem dostawał się do pomieszczenia. Odkurzacze także często wydzielają nieprzyjemny zapach podczas użytkowania, co można zamaskować wkładem zapachowym.

To jednak dodatkowy koszt. Jak widać wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Odkurzacz centralny jest droższy, ale lżejszy i dobry dla osób z uczuleniami, natomiast przenośny może być stosowany wszędzie, jest tańszy, ale cięższy i mnie poręczny.