zabezpieczenie ścian

Odbojnice jako zabezpieczenie ścian

W wielu miejscach, takich jak szpitale, przychodnie, laboratoria, zakłady produkcyjne, szkoły ściany narażone są często na różne uszkodzenia mechaniczne. Najprostszym sposobem, aby ochronić ściany przed różnorodnymi uszkodzeniami, są odbojnice ścienne.

Zabezpieczenie przez zabrudzeniem

zabezpieczenie ścianTakie zabezpieczenie ścian uniemożliwia ich zabrudzenie czy porysowanie.Z drugiej strony odbojnice ścienne mogą zakryć już istniejące uszczerbki. Poza tym mogą stanowić element dekoracyjny. Montaż odbojnic ściennych nie jest skomplikowany, ale musi być wcześniej dobrze przemyślany i zaplanowany. Odbojnicę możemy zainstalować na ścianie albo za pomocą taśmy montażowej (samoprzylepna wersja odbojnicy) lub używając do tego kleju montażowego. Aby efekt był długotrwały, ściana, na której będzie zainstalowana odbojnica, powinna być gładka (tzn. nie posiadać chropowatych elementów). Dobrze by było, aby była również zagruntowana. Na początku, przy użyciu poziomicy, wyznaczamy prostą poziomą linię, wzdłuż której zostanie przyklejona odbojnica. Następnie usuwamy papier zabezpieczający (w przypadku odbojnic samoprzylepnych) i przyklejamy stroną klejącą do podłoża, delikatnie naciągając. Na sam koniec dociskamy przyklejoną odbojnicę wałkiem gumowym albo dłonią.

zabezpieczenie ścianW przypadku wersji montażowej odbojnicy- do montażu musimy wykorzystać odpowiedni klej montażowy. Wówczas rozprowadzamy go na całej powierzchni odbojnicy i przyklejamy ją do podłoża, następnie dociskając ją dłonią lub gumowym wałkiem (tak jak w przypadku odbojnic samoprzylepnych). Nadmiar kleju usuwamy suchą i czystą szmatką. Wybór kleju, używanego do montażu odbojnicy, jest uzależniony od rodzaju podłoża. Na rynku dostępne są kleje hybrydowe, kontaktowe na bazie wody i neoprenowe. Klej hybrydowy pochłania wibracje i jest elastyczny. Klej kontaktowy na bazie wody jest bardziej ekonomiczny (mniej się go zużywa) i charakteryzuje się dość wodnistą konsystencją, przez co trzeba go nakładać na powierzchnię pędzlem lub wałkiem. Klej neoprenowy powstaje na bazie rozpuszczalnika, jest silny i szybko schnie. Przytwierdzenie odbojnicy do ściany za pomocą kleju będzie na pewno wytrzymalszym, trwalszym i bardziej długotrwałym rozwiązaniem niż instalacja za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Odbojnice to popularny i dobry sposób na zabezpieczenie ścian przed wszelkimi czynnikami mechanicznymi, które mogłyby je uszkadzać. Ta skuteczna ochrona ścian przyda się przede wszystkim w miejscach, w których ściany i narożniki są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, tzn. w szpitalach, laboratoriach czy zakładach produkcji i przetwórstwa spożywczego.