Nowoczesne schody drewniane

Dom piętrowy wymaga schodów. Jest to rzecz oczywista. Ich położenie określa się już na etapie projektu. To jednak od inwestora zależy, jaki ich rodzaj zastosujemy. Można pójść w stronę klasyki i zdecydować się na montaż schodów policzkowych, na beton lub podwieszanych, albo też skierować się ku finezji, montując gięte schody.

Schody o lekkiej konstrukcji

schody gięteI choć są nieco droższe od tradycyjnych modeli, jednego im odmówić nie można: mają niepowtarzalny charakter. Droga na piętro czy poddasze zawsze biegnie przez schody. Ich montaż jest więc obligatoryjny. Nie jest to tania inwestycja, niemniej przeprowadzana na kilka, jeśli nie na kilkadziesiąt, lat. Nie warto więc na niej oszczędzać, zwłaszcza że schody mogą stanowić niebanalną ozdobę domu. W fazie projektowej architekci w większości przewidują w pomieszczeniu schody betonowe, które jednak z powodzeniem można zastąpić schodami drewnianymi. I to na nich chcemy się dziś skupić, szczególną uwagę zwracając na schody gięte. Są lekkie i specjalistyczna firma szybko je zamontuje bez większych problemów. Powstają najczęściej niezależnie od konstrukcji domu w zakładzie stolarskim, należy je więc stosunkowo szybciej zamówić (czas realizacji zamówienia to około miesiąc).

schody gięteTego rodzaju schody ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane, ale też ozdobny charakter, montuje się dopiero na etapie prac wykończeniowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko ich uszkodzenia w trakcie remontu. Schody drewniane posiadają wykonane z drewna stopnie, części nośne (na nich opierają się stopnie) oraz mają balustradę. Ta ostatnia w przypadku schodów krętych zbudowana jest w specyficzny sposób, ale nadal nie można je odmówić funkcji ozdobnej i dekoracyjnej. Podstawą konstrukcji schodów giętych jest pionowy słup, i to z nim właśnie połączone są stopnie. Balustrada stanowi natomiast wzmocnienie i usztywnienie całości. Niektóre projekty schodów giętych nie posiadają balustrady, jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie rzadziej praktykowane ze względów bezpieczeństwa. Odradza się je zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci, które mogłyby z nich spaść. Zamawiając schody gięte wykonane z drewna konieczne jest uwzględnienie surowca. Najczęściej wykonuje się je z jesionu lub dębu, a zatem rodzimych gatunków.

Tego rodzaju surowiec jest trwały, odporny na uszkodzenia i przebarwienia. Wykonane z niego schody są trwałe i estetyczne, a przy tym mają niepowtarzalny charakter. Pasują do wnętrz tradycyjnych, rustykalnych, ale w odpowiednim wzorze, również nowoczesnych i minimalistycznych.