regeneracja form wtryskowych

Naprawa form wtryskowych

Wtryskiwanie jest podstawową metodą pozwalającą na uzyskanie elementów z tworzywa sztucznego, posiadających określone kształty. Wlewanie płynnego granulatu do formy utrzymanej w wysokiej temperaturze, dociśnięcie formy, a następnie jej chłodzenie – na tym ogólnie rzecz biorąc polega praca wtryskarki.

Regeneracja form nie jest łatwa

regeneracja form wtryskowychWarto jednak mieć na uwadze, że wysoką jakość produktu można utrzymać jedynie wtedy, kiedy będziemy posługiwać się maszynami i formami równie wysokiej klasy. Jeśli jesteśmy firmą specjalizującą się w wykonywaniu wyprasek, powinniśmy mieć na uwadze wysokie koszty eksploatacji. Zmiany temperatur (przy nagrzewaniu i chłodzeniu) będą miały wpływ na koszt energii elektrycznej, ale to nie wszystko. Również nadmiaru granulatu, który pozostał z jednego procesu, nie można ponownie wykorzystać, gdyż będzie on już gorszej jakości i może mieć wpływ na powstanie wad produktu. Ponadto codzienne użytkowanie maszyn może doprowadzić do wad form, a wówczas konieczna będzie ich naprawa. To bardzo ważne, gdyż jeśli będziemy korzystać z uszkodzonych form, możemy na wyprodukowanych wyrobach zobaczyć różnego rodzaju skazy. Nie chodzi tutaj o nadwyżkę materiału, gdyż jej jest się bardzo łatwo pozbyć za pomocą obróbki skrawaniem.

regeneracja form wtryskowychChodzi o różne rysy, pęknięcia czy braki w materiale. Takie wyroby nie mogą dostać się do sprzedaży i należy je zutylizować. Wiąże się to ze stratami dla naszego zakładu przemysłowego. Ale nie musimy się obawiać, nie zachodzi konieczność kupowania nowych form, co mogłoby nas sporo kosztować. Alternatywą jest regeneracja form wtryskowych Warszawa jest miastem, w którym dużo firm wyspecjalizowało się w tej dziedzinie i może proponować swoim klientom usługi spełniające najwyższe standardy. Należy pamiętać, że czasami wad form nie widać gołym okiem i konieczna może być obserwacja mikroskopowa. Istnieją różne metody późniejszej naprawy form wtryskowych, a jedną z nich jest naprawa poprzez spawanie. Oczywiście wymaga to dużego doświadczenia ze strony spawaczy, gdyż spoina powinna być jak najmniejsza. Również materiał do spawania powinien być odpowiedni – sprawdzi się jedynie stal przeznaczona do pracy na gorąco. Warto wiedzieć, że takie firmy zajmujące się regeneracją form wtryskowych, prowadzą także inne działania, jak na przykład modernizacja form.

Jeżeli okazało się bowiem, że potrzebujemy nieco zmienić kształt otrzymywanej wypraski, nic nie stoi na przeszkodzie aby zmodernizować formę pod pojawiające się oczekiwania, zamiast projektować całkowicie nową. Oczywiście oba rozwiązania są w porządku, jednak dzięki modernizacji zamiast kupna możemy nieco oszczędzić.