Najwyższy budynek świata

XXI wiek przyniósł ze sobą jeszcze większą liczbę wieżowców. Ograniczona ilość miejsca w centrach miast zmusza do realizacji projektów pnących się w górę i sięgających głęboko w dół – zrealizowanie takiego projektu w poziomie byłoby niemożliwe.

Budynek Burj Khalifa powstał w Dubaju latach 2004-2009. Z uwagi na to, że budowę zakończono 30. grudnia, otwarcie nastąpiło 4. stycznia 2010. Jego wysokość to 828 m, z czubkiem na wysokości 828,9 m, przy czym najwyższe piętro powstało na wysokości 584,5 m.
Wieżowiec został zbudowany przez przedsiębiorstwa: Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.

Burj Khalifa pobił rekord wysokości konstrukcji budowlanej w 2008 r., odbierając ten tytuł zniszczonemu w 1991 r. masztowi radiowemu w polskim Konstantynowie (masz liczył sobie 646,4 m). Co ciekawe, początkowe plany zakładały budynek o wysokości „zaledwie” 560 m.

Projekt był wzorowany do pewnego stopnia na architekturze islamu – typowych ornamentach i ozdobach, ale ogromna wysokość budynku i ogólne wymogi techniczne wymusiły niejako formę, która będzie smukła i aerodynamiczna. Projekt wyszedł z rąk przedsiębiorstwa Skidmore, Owings and Merrill, znanego m. in. z projektu Sears Tower w Chicago, Akademii Amerykańskich Sił Powietrznych czy Ronda 1 (Ronda ONZ) w Warszawie czy lotniska w Dublinie.

Na 163 piętrach można znaleźć m. in. hotel, basen, restauracje, centrum handlowe, taras obserwacyjny i wiele innych.

Burj Khalifa, Dubaj

Burj Khalifa, Dubaj  Burj Khalifa, Dubaj - cień rzucany na miasto

Burj Khalifa, Dubaj