Najdziwniejsze domy świata

Tańczący dom, PragaLudzka wyobraźnia nie zna granic, szczególnie, jeśli popierają ją stosowne fundusze. Nietypowe domy na świecie otrzymują więc formy różnych przedmiotów użytkowych, a widzowie mogą tylko zgadywać, czy we wnętrzu zachowano umiar, czy też architekci i dekoratorzy całkowicie popuścili wodze fantazji.

W Polsce najsłynniejsze budynki tego rodzaju z pewnością każdemu znany Krzywy Dom w Sopocie oraz Dom do góry nogami w Szymbarku. W porównaniu z projektami z całego świata wyglądają jednak dość zwyczajnie. Na liście najdziwniejszych domów świata można znaleźć m. in. dom-truskawkę, dom-grzyb, dom-beczkę, dom-kłodę drewna, ogromny but, muszlę, muszlę klozetową, czy nawet chodzący dom, być może zainspirowany ruchomym zamkiem Hauru.

Grafika na górze to słynny tańczący dom w Czechach, projekt Franka Gehry’ego, który rozsławił Pragę na całym świecie i stał się najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w tym mieście.

Bogatą listę domów wraz ze zdjęciami można obejrzeć tutaj. Może któryś z nich okaże się inspiracją do stworzenia nietypowego domu i zerwania z klasycznymi budowlanymi schematami?