systemy odpylania

Modernizacja systemów odpylania

Zakłady przemysłu drzewnego oraz stolarnie to obiekty, w których pracuje się w szczególnych warunkach. Obróbka drewna wiąże się bowiem z zapylaniem stanowisk pracy, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników.

Systemy odpylania i nowoczesne rozwiązania

systemy odpylaniaSpecjaliści zwracają uwagę na to, że pyły z pewnych gatunków drzew (wymienia się tutaj między innymi buk oraz dąb) mogą mieć działanie rakotwórcze, a w przypadku niektórych rodzajów drewna tropikalnego mówi się o ich właściwościach toksycznych. Dodatkowo mówi się o tym, że pył drzewny jest łatwopalny, w tego typu budynkach, gdzie jest go bardzo dużo, występuje więc poważne zagrożenie wybuchem. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, które mogłyby źle wpłynąć na zdrowie, a nawet życie osób pracujących w zakładzie, firma powinna zadbać o odpowiednie systemy odpylania. W ten sposób pył drzewny będzie odprowadzany zanim osiądzie na stałe w pomieszczeniu. Jeżeli interesują nas wysokiej klasy przemysłowe systemy odpylania, warto wybrać sprawdzonego producenta, który już od lat proponuje coraz to nowsze rozwiązania w tym zakresie.

systemy odpylaniaWażne, aby nie zatrzymywał się on na znanych już technologiach, a wciąż wdrażał coraz nowsze, gdyż technika nieustannie się rozwija i z roku na rok można wdrażać takie systemy, które odznaczają się o wiele lepszymi parametrami technicznymi niż te z poprzednich lat. Na przykład dawne rozwiązanie odpylające w postaci wentylatorów oraz cyklonów, których zadaniem było oczyszczanie powietrza, uznane zostało za mało efektywne, gdyż cyklony nie odznaczały się najlepszą sprawnością. W dodatku prowadzenie odpadów pyłowych do kontenerów sprawiało, że mógł zaistnieć proces nazywany pyleniem wtórnym, który był równie niekorzystny. Alternatywę stanowi zmodernizowanie tego systemu, wybranie bardziej efektownych wentylatorów oraz specjalnych cyklofiltrów, które wyposażone są w tkaniny filtracyjnej, charakteryzujące się efektywnością do 99%. W ten sposób bardzo dobrze oczyszczone powietrze może wrócić do hali produkcyjnej. Odpady pyłowe, które zostały zatrzymane przez filtry, transportowane są poprzez pneumatyczną instalację do zamkniętego silosu, skąd wędrują do spalania. W tym wypadku nie ma miejsce na pylenie wtórne, dlatego jest to rozwiązanie, które ma dużą przewagę nad tym poprzednim.

Z pewnością jednak jeśli chodzi o instalacje odpylania, dobrych rozwiązań jest o wiele więcej – w końcu na rynku istnieje spora rzesza producentów, a każdy z nich ma swoje własne sprawdzone, innowacyjne systemy odpylania, które sprawdzą się w zakładzie przemysłu drzewnego.