Materiały do produkcji stołów

Stół to mebel stawiany w jadalni, salonie, biurze, czy lokalach usługowych. Można na nim serwować posiłki, rozkładać materiały promocyjne i firmowe, czy też wykorzystywać podczas odrabiania pracy domowej. Jednak żeby stół faktycznie spełniał swoje funkcje to musi być dobrze wykonany z odpowiedniego materiału, zapewniającego mu trwałość i odporność na zniszczenia.

Stół z prawdziwego drewna

stół rozkładany z litego drewnaStoły produkuje się z różnorodnych tworzyw. Na rynku dostępne są wersje metalowe, szklane, kamienne, a także można zamówić solidny stół rozkładany z litego drewna. Jakie wady i zalety ma każde z tych tworzyw? Najpopularniejsze do wyrobu stołów jest oczywiście drewno, jak i materiały drewnopodobne, głównie sklejka. Drewno może mieć barwę niemal białą, jak i całkowicie czarną, różne odciebienie brązu, a nawet czerwieni. Dzięki temu ma się wiele możliwości wyboru i łatwo się dobierze konkretny stół do pomieszczenia. Drewno zawsze też można pomalować lub polakierować na dowolny kolor. Jeśli ktoś marzy o różowym czy niebieskim stole to nic straconego. Drewno lite jest twarde, solidne, bardzo ciężkie. Meble z niego wykonywane przetrwają lata w stanie niezmienionym. Z kolei sklejka jest o wiele lżejsza i tańsza, nie jest tak wytrzymała. Druga opcja to stoły metalowe. Te całkowicie wykonane ze stali lub innego stopu sa wykorzystywane np. w laboratoriach, czy kuchniach – metal nie powinien rdzewieć, ani się odkształcać.

stół rozkładany z litego drewnaMetal ma surową fakturę, zwykle barwę w odcieniu szarości lub srebra. Warto zaznaczyć, że metal często jest tylko jednym z materiałó1) używanych do produkcji stołów. Stalowa rama i nogi łączone są ze szklanym, czy kamiennym blatem. Szkło nada takiemu stolikowi lekkości i nowoczesności, z kolei marmur czy granit nada mu elegancji. Drewniana ,,baza” pod kamień nie zawsze się sprawdza, ponieważ taki blat jest bardzo ciężki i może pękać. Kamień to również bardzo tewały materiał – nie zniszcz się go ani codziennym czyszczeniem, ani też uderzeniem czy ostrymi przedmiotami. W przypadku szkłą trzeba mieć na uwadze, że zawsze może się stłuc. Ponadto na szkle bardzo widać odciski palców, czy też smugi np. z niedokładnego wypolerowania szmatką.

Podsumowując, stoły można wykonywać z różnych ciekawych materiałów. Najtrwalsze są te z metalu i kamienia, jak również z litego drewna. Meble sklejkowe są niedrogie i lekkie, więc są dobrą opcją wtedy, kiedy chcemy kupić stół a nie mamy dużej ilości gotówki. Jeśli zależy nam na nietypowym meblu to warto pokusić się do stoły łączone, czyli z dwóch materiałów np. stali i szkła lub marmuru.