Materiały budowlane do wykończenia łazienki

Łazienka to specyficzne pomieszczenie w naszym domu. Tam zawsze jest cieplej i bardziej wilgotno, więc używane materiały budowlane powinny być przystosowane do takich niesprzyjających warunków. Jeśli nie wybierzemy dobrych materiałów, to w łazience może pojawić się grzyb, fugi będą czernieć, a na ścianach będą pojawiały się zacieki.

Dobrej jakości materiały budowlane – właściwości

materiały budowlaneDlatego też należy wcześniej zacząć czytać na temat tego, jakie materiały budowlane sklep internetowy powinny być używane do wykończenia łazienki. Na pewno najpopularniejsze są płytki ceramiczne, jakie stosuje się zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim są odporne na wysokie temperatury, jak i na wilgoć. Bardzo łatwo się je zmywa, nie widać na nich zacieków (jeśli nie są mocno szkliwione). Dobrze położone płytki sprawią, że korzystanie, jak i czyszczenie łazienki będzie bardzo łatwe. Trzeba jednak zadbać o fugi. To na nich zbiera się zawsze najwięcej brudu, fugi z czasem zaczynają się przebarwiać, tam też rozwijają się bakterie i grzyby. Tutaj potrzebne są zatem najlepszej jakości materiały budowlane, dzięki którym łazienka będzie nie tylko estetyczna, ale i bezpieczna i wolna od szkodliwych bakterii.

materiały budowlaneZamiast płytek możemy także stosować zmywalne tapety lub farby. To mało popularna opcja. Większość osób boi się je wybierać, bo nie sądzą, ze to opcja trwała, myślą że farba szybko zejdzie, a tapeta się odbarwi. Nic bardziej mylnego! Dobrej jakości materiały wykończeniowe nie powinny się niszczyć, więc można je stosować w łazience, jak i w kuchni. Wybierając meble do łazienki trzeba mieć na uwadze to, że muszą być odporne na zachlapania. Okleina nie może odchodzić z szafek, ani zmieniać koloru. Lepiej jest wybrać meble w naturalnym kolorze drewna w odcieniu średnim. Ja ciemnych meblach będzie widać kurz, natomiast na jasnych będzie widać ślady po preparatach kosmetycznych. Jeśli chodzi o materiały na dekoracje łazienkowe, takie jak ozdobne lustra, to warto jest wybierać materiały takie jak stal nierdzewna, szkło, czy tworzywa sztuczne. Drewno może ładnie wygląda, ale w takim niesprzyjającym środowisko jedynie drewno egzotyczne będzie mogło odznaczać się trwałością.

Metalowe powinny być także oprawy sufitowe do oświetlenia. Montowane ,,wewnątrz” (niewiszące) lampy są najkorzystniejszym rozwiązaniem dla łazienki. Są praktyczne i dają wystarczająco silne oświetlenie. Schowane w ścianie i suficie kable sprawiają, że nie trzeba się bać o ich zamoczenie i powstanie niebezpiecznego spięcia na linii energetycznej.