Zakładając lub rozbudowując firmę, w której duże znaczenie ma składowanie towaru, jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć, jest czy wyłożyć gotówkę lub wziąć kredyt, czy płacić za wynajem. Każda decyzja ma swoje wady i zalety.
Czy warto wynająć halę?
Postawienie niewielkich magazynów z blachy nie zajmuje dużo czasu, pod warunkiem, że mamy już przestrzeń do zagospodarowania. Szczególnie konstrukcje modułowe można łatwo stawiać i rozbudowywać. Przy stawianiu większych budynków sprawa się komplikuje. Często najwięcej czasu zajmuje uzyskanie pozwolenia na budowę, a nawet gdy już się je uzyska, to budowa nie zawsze przebiega zgodnie z wyznaczonymi terminami. Wynajem jest prostszy i szybszy. Ale i droższy. W zależności od potrzeb umowy wynajmu mają bardzo różną długość – od miesiąca, do nawet 30 lat. Wynajem hali magazynowej jest wygodnym sposobem składowania towaru, lecz bieżące koszty znacznie przewyższają koszta opłat własnej hali. Wynajem jest jednak opcją bezpieczną (pod warunkiem, że nie podpisujemy umowy na wiele lat). Jeśli nasza firma dopiero się rozwija i jeszcze nie ma stabilnej sytuacji na rynku, to wynajem może być rozsądniejszy.
Budowa własnej hali naraża nas na duże koszty, szczególnie jeśli budujemy ją z myślą o nieustannym rozwoju firmy i stawiamy nieco większy budynek, niż jest nam obecnie potrzebny. Może się bowiem nagle okazać, że popyt na nasze usługi gwałtowanie spadnie (mogą być tego różne powody – np. pojawienie się konkurencji), a wtedy będziemy w posiadaniu dużej i niepotrzebnej powierzchni, której utrzymanie kosztuje. Dlatego nie warto inwestować w zbyt duże hale magazynowe budowa ich trwa długo, a jeśli jest nam potrzebna większa powierzchnia do składowania towaru, to zawsze możemy ją uzupełnić poprzez wynajem lub kupno modułu. Łatwiej jednak zarządza się pracownikami i logistyką, gdy nasze produkty znajdują się w jednym miejscu. Gdy dysponujemy kilkoma powierzchniami magazynowymi w różnych lokalizacjach, to znacznie trudniej jest zgrać cały łańcuch dostaw. Wynajem ma jednak jeszcze jedną zaletę – swobodny wybór lokalizacji. Podczas budowy własnego magazynu jesteśmy zwykle ograniczeni do powierzchni poza granicami dużych miast, a dostarczenie towaru do centrum może być niekiedy kłopotliwe. Jeśli nasza branża tego wymaga i bardzo zależy nam na dobrej lokalizacji, to lepiej skorzystać z wynajmu (należy jednak poważnie zastanowić się nad rodzajem umowy i tym, ile ma ona trwać).
Podsumowując. Bardziej opłacalne jest nabycie własnej powierzchni magazynowej, choć wynajem może się sprawdzić w pewnych sytuacjach (np. gdy mamy duży kontrakt i pilnie potrzebujemy dużej powierzchni na składowanie towaru).