Laserowe wycinanie – szybkość i precyzja

Niesłabnącą popularnością cieszy się metoda laserowego cięcia i wycinania, ponieważ odznacza się niezwykłą precyzją. W tej technologii wykorzystuje się urządzenie zwane laserem, które emituje spójną, spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni o niewielkiej rozbieżności.

Dokładne wycinanie laserowe

wycinanie laseroweDzięki temu bardzo duża energia skupia się na małym obszarze, co pozwala na wycięcie określonego kształtu w materiale. Do cięcia laserem oprócz wiązki promienia wykorzystuje się także gaz techniczny o dużej czystości taki, jak azot, argon bądź tlen, którego zadaniem jest przyspieszanie cięcia oraz wydmuchiwanie materiału stopionego podczas obróbki. Sam proces wycinania może się od siebie różnić, a do najpopularniejszych sposobów należą: odparowanie, topienie i wydmuchiwanie, wypalanie, generowanie pęknięć termicznych. Pierwsza z metod polega na tym, że materiał poddaje się odparowywaniu w gazie obojętnym, zaś w przypadku topienia i wydmuchiwania materiał topi się, a następnie gaz go wydmuchuje. Natomiast wypalanie opiera się na tym, że strumień tlenowy lub mieszanina z tlenem wypala materiał. Ostatni sposób polega na formowaniu materiału poprzez pękanie.

wycinanie laseroweWybór metody należy dostosować do specyfiki materiału, dzięki czemu uzyskamy precyzyjne wycinanie laserowe w Warszawie detali do 0,1 mm. Dlatego też proces ten sprawdzi się w sytuacjach, gdy konstrukcja musi być dokładnie wycięta. Specyficzne wzory czy niewielkie i rozmieszone blisko siebie elementy nie stanowią żadnej przeszkody dla lasera, ponieważ wystarczy zaprogramować urządzenie w odpowiedni sposób. Zintegrowane kamery automatycznie korygują ścieżkę cięcia, gdy oryginalny szablon skręci się lub zniekształci. Dodatkowo w większości przypadków rozdzielony materiał nie wymaga dalszej obróbki, ponieważ laser pozostawia gładkie krawędzie. Ponadto zabezpiecza tkaniny poddane tej metodzie, np. tkaniny syntetyczne czy dywan przed strzępieniem i uszczelnia ich krawędzie. Dzięki temu, że maszyny do cięcia laserowego nie stykają się z powierzchnią materiału, ich głowice się nie tępią, co znacząco wydłuża czas ich eksploatacji.

Niebywałą zaletą wycinania laserowego jest szybkość metody, ponieważ poddany obróbce materiał można wykorzystać zaraz po wyjęciu go z maszyny. Ponadto wiązka lasera precyzyjnie trafia w odpowiedni obszar, co wyklucza ryzyko uszkodzenia czy zmian w strukturze ciętego tworzywa. Pozwala to również zmniejszyć ilość materiału, który jest potrzebny do uzyskania określonej liczby elementów.