układanie kostki brukowej

Kostka brukowa – konserwacja i naprawa

Kostka brukowa to dobry materiał budowlany. Nadaje się do wielu rzeczy, takich jak tarasy, podłoże pod altany, miejsca na ogniska i grilla, chodniki, ścieżki ogrodowe, wjazdy do garażu, czy podejście od furtki do domu.

Układanie kostki brukowej dobrze wykonane

układanie kostki brukowejJest to materiał, który jest bardzo wytrzymały, zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Nie ma jednak materiałów niezniszczalnych, więc i kostka brukowa z czasem straci swoje walory. Jak można konserwować i naprawiać kostkę? Jakie są jej najczęstsze uszkodzenia? Jeśli kompleksowe układanie kostki brukowej w Toruniu było dobrze wykonane, to w szczelinach między kostkami nie powinny wyrastać żadne chwasty czy samosiejne kwiaty. Jednak nie zawsze kostka została dobrze zafugowana piaskiem. Co wtedy należy zrobić? Należy wyrwać wszystkie niepożądane rośliny, można też zastosować środki sprawiające, że one uschną. Następnie trzeba zasypać dokładnie wszystkie szczeliny piaskiem, bo na piasku żadne rośliny nie wyrosną. Jeśli na powierzchni kostki brukowej pojawiły się pęknięcia to można je usunąć przy pomocy szpachli do betonu.

układanie kostki brukowejNa początku powierzchnię trzeba oczyścić, czyli usunąć z niej zabrudzenia. Jeśli pęknięcie jest na brzegu to dobrze jest mieć zwykłą szpachlę, którą rozrabia się z wodą i nakłada równo na brakujące miejsce w kostce. Jeśli jest to głęboka szczelina to lepsze będą do tego wypełniacze, które wlewa się w taką szczelinę. Wtedy kostka zostanie naprawiona od środka, a nie jedynie powierzchniowo. Taka wylewka nie będzie zwiększała swojej objętości, więc nie naruszy struktury kostki brukowej, a całość zostanie dobrze naprawiona. Czasem na kostce pojawiają się brzydkie plamy, na przykład z farby, klejów, czy zaprawy. Najlepiej jest je usunąć przy pomocy specjalnych preparatów, które usuną zabrudzenia, ale nie naruszą struktury kostki. Konserwacja kostki brukowej również jest możliwa. Najczęściej wykorzystuje się do tego impregnatu do betonu w formie płynnej. Mają one stworzyć warstwę hydrofobową na kostce, dzięki czemu będzie ona zabezpieczona przed działaniem wody deszczowej. Taki preparat nakłada się zazwyczaj tuż po wyłożeniu kostki, ale można je także zastosować potem, na oczyszczoną i suchą kostkę. Dzięki temu kostka nie będzie pękać pod wpływem wody, bo to ona najbardziej ją niszczy.

Warto dbać o powierzchnię kostki brukowej, dzięki temu że dobrze ją zakonserwujemy i będziemy dokonywać regularnych napraw to mamy pewność, ę nasz chodnik, schody czy wjazdy będą spełniały swoją rolę. Będą twarde i mocne, a przy tym dobrze wyglądające.