rekuperacja

Korzyści z zastosowania rekuperacji

Oszczędność jest jednym z dominujących trendów w dzisiejszym świecie. Dotyczy ona przede wszystkim życia codziennego z którego możliwe jest wyciągnięcie sporej ilości funduszy marnowanych przy rutynowych procesach konsumpcji dóbr rynkowych.

Rekuperacja cieszy się renomą

rekuperacjaWiele z nich można zastąpić rozwiązaniami bardziej opłacalnymi, a co za tym idzie, umożliwiającymi zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy. Doskonałym tego przykładem jest chociażby ogrzewanie oraz wentylacja. Wyposażenie domu w system rekuperacji pozwala na zredukowanie wydatków związanych z ogrzewaniem nawet o ponad pięćdziesiąt procent. Zależnie od typu wykorzystywanego w budynku ogrzewania, może być to bardzo duża suma. Rekuperacja może być wykorzystywana zarówno w domkach jednorodzinnych, obiektach biurowych, a nawet na wszelkiego rodzaju halach przemysłowych. Jej największą zaletą jest funkcja odzyskiwania ciepła oraz praktycznie minimalny pobór energii. Rekuperator działa na zasadzie pobierania energii z wyrzucanego powietrza, a następnie przekazywanie jej do powietrza zasysanego z zewnątrz. Całość odbywa się w jednostce centralnej – rekuperatorze. Posiada on odpowiednie przechwytywacze ciepła, które umożliwiają jego gromadzenie oraz za ich pomocą, błyskawiczne ogrzewanie ciepła pobieranego.

rekuperacjaPokazuje to jak bardzo jest energooszczędna rekuperacja – Częstochowa to jedno z miast w których ten system cieszy się znakomitą renomą. Jego wykorzystywanie odbywa się tam bowiem na bardzo dużą skalę, która jest w absolutnej czołówce polskich miast. Montaż systemu mechanicznej wentylacji z wykorzystaniem rekuperatora nie jest drogi, co jest bardzo dużą zaletą całego przedsięwzięcia. Wymagane jest zainstalowanie systemu rur w ścianach budynku oraz podłączenie ich zarówno do pomieszczeń jak i do jednostki centralnej. To tutaj zaczyna się cała oszczędność energii. Przy obecności rekuperatora nie jest konieczne otwieranie okien, dzięki czemu nagrzane powietrze pozostaje wewnątrz domu. Wentylacja mechaniczna jest w stanie bez problemu zapewnić wewnątrz świeże powietrze, co sprawia że atmosfera w pomieszczeniach jest bardzo przyjemna. Powietrze pobierane z domu używane jest do ogrzania powietrza z zewnątrz, gdyby taka sytuacja nie miała miejsca, to nagrzane powietrze byłoby bezpowrotnie utracone w procesie wietrzenia domu.

Dzięki odzyskiwaniu większości ciepła zgromadzonego w powietrzu możliwe jest znaczne zaoszczędzenie środków w skali całego roku. Oszczędność energii koniecznej do ogrzania domu jest tutaj ogromna, dlatego też jest to jedno z najlepszych rozwiązań.