kominki

Kominki i ich budowa

Kominek to dobra metoda podnoszenia temperatury w naszym domu. Sprawdzi się zarówno jako centralne ogrzewanie, jak również jako dodatkowe źródło ciepła. Kominek pełni także funkcję dekoracyjną w pomieszczeniach.

Kominki różnego rodzaju

kominki Do wyboru są różne ich rodzaje, od tych prostych, przez narożne, po żeliwne stylizowane na dawne piecyki. Warto jest znać ich budowę i wiedzieć, na jakie materiały i na jakie rozwiązania warto stawiać. Na pewno każdy kominek musi być dobrze zamontowany. W naszym domu musi być on stabilnie postawiony na równej podłodze. Sam kominek podłączony jest do rur kominowych, które służą za wentylacje kominową. Przez rury wydostają się dymy i pyły, wytwarzane w procesie spalania się materiału grzewczego. Na zakończeniu takiej rury znajdują się nasady kominowe, mające na celu zabezpieczenie rur przez wpadaniem do nich opadów atmosferycznych, takich jak deszcz i śnieg, które mogłyby uszkodzić kominek czy tez uniemożliwić palenie się w nim ognia. Wybierając rury, nasady, jak również wkłady kominkowe należy się kierować rodzajem materiału grzewczego jaki będziemy wykorzystywać. Materiały kwasoodporne będą nam potrzebne przy nowoczesnych kominkach olejowych i gazowych, materiały żaroodporne przy kominkach tradycyjnych na drewno, natomiast materiały odporne i na działanie żaru i kwaśnych odczynników przy kominkach opalanych węglem.

kominki Zły dobór materiały sprawi, że kominek będzie się szybciej niszczył, czy też podczas ogrzewania będą produkowane szkodliwe substancje inne niż dym. Podczas budowy kominka warto zadbać także o kratkę wentylacyjną na spodzie. Jeśli mamy kominek wolnostojący to o nic więcej nie musimy się martwić. Jeśli jednak kominek jest zabudowy w ścianie to używa się do niego płyt kartonowo-gipsowych, a następnie obkłada się kamieniem, który jest odporny na działanie wysokich temperatur pasujących przy kominku. Najważniejsze przy kominku są jednak podłączenia. Rury muszą być drożne, ale szczelne. Dzięki temu dym będzie z łatwością wydobywał się na zewnątrz, a nie do pomieszczenia czy do wolnej przestrzeni między kominkiem a ścianą. Dostawanie się dymu do pokoju jest nie tylko nieprzyjemne ze względu na zapach, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Wygląd kominka z pewnością jest ważny dla aranżacji naszego pomieszczenia, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Budując kominek nie można również zapomnieć o odpowiednim doborze materiałów budowlanych stosowanych przy montażu kominka. Stosując się do tych zasad na pewno osiągniemy sukces i będziemy zadowoleni z naszego kominka.

Więcej na http://www.multistonesystem.pl