udrażnianie kanalizacji

Kanalizacja miejska – jak udrażniać

Choć jeszcze na początkach średniowiecza nikt nawet nie marzył o tym, że nieczystości mogą być odprowadzane za pomocą systemu rur, dziś kanalizacja jest dla nas po prostu podstawą i nie wyobrażamy sobie życia w innych warunkach.

Sposoby na czyszczenie kanalizacji

udrażnianie kanalizacjiOczywiście na niektórych wsiach nadal spotkać można tak zwane wychodki, jednak staje się to rzadkością. Kanalizacja miejska to skomplikowany system rur, które spotykają się w oczyszczalni ścieków – tam nieczystości zostają odpowiednio przetworzone, aby nie zatruwać środowiska. Studzienki kanalizacyjne, rozmieszczone w określonej odległości, przyjmują nie tylko opady atmosferyczne, ale też zanieczyszczenia stałe, na przykład w postaci liści, piasku czy kamieni. Czasami do przewodów kanalizacyjnych przerastają korzenie drzew. Oczywiście wszystko to ma negatywny wpływ na system kanalizacyjny – w skrajnych sytuacjach takie kwestie mogą doprowadzić nawet do zapychania się kanałów! Zazwyczaj jednak efektem jest obniżenie przepustowości rury, co sprawia, że prędkość przepływu ścieków zdecydowanie spada – to może prowadzić na przykład do nieprzyjemnych zapachów, które będą wyczuwalne w pobliżu studzienki.

udrażnianie kanalizacjiProfesjonalne udrażnianie kanalizacji deszczowej może pozbyć się negatywnych skutków. W przypadku zarośnięcia przewodów korzeniami, usunięcie zatoru może przynieść sporo problemów. Zmagało się z nimi już wielu i większość metod – na przykład zadymianie herbicydami (czyli specjalnymi preparatami chwastobójczymi) nie przynosiło oczekiwanych efektów. Również wycinanie korzeni za pomocą robotów było często nieskuteczne. Czy istnieje więc dobry sposób na udrożnienie kanalizacji z korzeni drzew i chwastów? Nadal najczęściej spotkać można się z wycinaniem, choć w państwach, które są bardzo dobrze rozwinięte technologicznie, spotkać można ciekawe rozwiązania – jednym z nich jest udrożnianie kanalizacji za pomocą substancji chemicznych, które jednak nie są groźne dla człowieka. To na przykład dikwat, który mimo niskiego ryzyka utraty zdrowia przez osoby przebywające w pobliżu, posiada wysoką skuteczność. Substancja ta rozpuszcza się w wodzie – i po prostu zabija korzenie drzew. To rozwiązanie, które wzięło swój początek w Australii.

W naszym kraju udrażnianie kanalizacji odbywa się jednak najczęściej z wykorzystaniem metod mechanicznych – czyli po prostu wycina się korzenie drzew, mimo że przecież dzięki temu stają się grubsze i twardsze. Metoda mechaniczna sprawia więc, że udrażnianie kanalizacji stanie się procesem, który należy regularnie przeprowadzać.