Choć jeszcze na początkach średniowiecza nikt nawet nie marzył o tym, że nieczystości mogą być odprowadzane za pomocą systemu rur, dziś kanalizacja jest dla nas po prostu podstawą i nie wyobrażamy sobie życia w innych warunkach.
Sposoby na czyszczenie kanalizacji
Oczywiście na niektórych wsiach nadal spotkać można tak zwane wychodki, jednak staje się to rzadkością. Kanalizacja miejska to skomplikowany system rur, które spotykają się w oczyszczalni ścieków – tam nieczystości zostają odpowiednio przetworzone, aby nie zatruwać środowiska. Studzienki kanalizacyjne, rozmieszczone w określonej odległości, przyjmują nie tylko opady atmosferyczne, ale też zanieczyszczenia stałe, na przykład w postaci liści, piasku czy kamieni. Czasami do przewodów kanalizacyjnych przerastają korzenie drzew. Oczywiście wszystko to ma negatywny wpływ na system kanalizacyjny – w skrajnych sytuacjach takie kwestie mogą doprowadzić nawet do zapychania się kanałów! Zazwyczaj jednak efektem jest obniżenie przepustowości rury, co sprawia, że prędkość przepływu ścieków zdecydowanie spada – to może prowadzić na przykład do nieprzyjemnych zapachów, które będą wyczuwalne w pobliżu studzienki.
Profesjonalne udrażnianie kanalizacji deszczowej może pozbyć się negatywnych skutków. W przypadku zarośnięcia przewodów korzeniami, usunięcie zatoru może przynieść sporo problemów. Zmagało się z nimi już wielu i większość metod – na przykład zadymianie herbicydami (czyli specjalnymi preparatami chwastobójczymi) nie przynosiło oczekiwanych efektów. Również wycinanie korzeni za pomocą robotów było często nieskuteczne. Czy istnieje więc dobry sposób na udrożnienie kanalizacji z korzeni drzew i chwastów? Nadal najczęściej spotkać można się z wycinaniem, choć w państwach, które są bardzo dobrze rozwinięte technologicznie, spotkać można ciekawe rozwiązania – jednym z nich jest udrożnianie kanalizacji za pomocą substancji chemicznych, które jednak nie są groźne dla człowieka. To na przykład dikwat, który mimo niskiego ryzyka utraty zdrowia przez osoby przebywające w pobliżu, posiada wysoką skuteczność. Substancja ta rozpuszcza się w wodzie – i po prostu zabija korzenie drzew. To rozwiązanie, które wzięło swój początek w Australii.
W naszym kraju udrażnianie kanalizacji odbywa się jednak najczęściej z wykorzystaniem metod mechanicznych – czyli po prostu wycina się korzenie drzew, mimo że przecież dzięki temu stają się grubsze i twardsze. Metoda mechaniczna sprawia więc, że udrażnianie kanalizacji stanie się procesem, który należy regularnie przeprowadzać.