Materiały izolacyjne, które stosowane są powszechnie w obiektach przemysłowych różnego typu, wyróżniać się powinny zupełnie innymi parametrami, niż te, które stosowane są powszechnie w przypadku obiektów mieszkalnych. Wszystko to wynika przede wszystkim z różnic, w warunkach środowiskowych, występujących pomiędzy obiektami mieszkalnymi, a tymi przemysłowymi.
Bardzo dobre izolacje
W przypadku izolacji przemysłowych więc, największą rolę wydaje się odgrywać ich odpowiednia wytrzymałość. Właśnie z tego względu, w przypadku zakładów przemysłowych bardzo trudno spotkać się takimi materiałami, jak na przykład styropian, czy też wełna skalna. Zamiast, nich, dobre izolacje termiczne przemysłowe stawiają przede wszystkim nacisk na większą wytrzymałość, połączoną z praktycznością. Warto również pamiętać o tym, że izolacje stosowane powstańcie w przęśle, są bardzo często stosowane nie tylko na dachach, czy tez ścianach, ale nawet I na rurociągach przemysłowych, czy też innych elementach wykorzystywanych w takich miejscach instalacji. Powoduje to, że instalacje przemysłowe każdorazowo powinny być przede wszystkim w odpowiednim stopniu elastyczne. Ale także I znacznie cieńsze od tych najpowszechniej stosowanych materiałów izolacyjnych. Jednocześnie, nie powinno mieć to jednak żadnego wpływu na parametry izolacyjne takich właśnie materiałów izolacyjnych.
Właśnie dlatego, dwie najbardziej zewnętrzne warstwy takich właśnie materiałów izolacyjnych, są tworzone najczęściej z materiału o właściwościach odbijających ciepło, na przykład z aluminium. Aby takie izolacje, mogły zachować swoją w pewnym stopniu stałą formę, przedziela są te dwie warstwy cienką warstwa pianki, na przykład poliuretanowej. Pozwala ona z jednej strony jeszcze bardziej skutecznie zapobiegać stratom ciepła przez daną izolację. Z drugiej jednak strony, sprawia to, że izolacje te w dalszym ciągu można dopasować do kształtów izolowanego elementu. Właśnie ten rodzaj izolacji termicznych, wydaje się być tym szczególnie dominującym w przypadku wielu różnych zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych. W obecnym czasie, w przypadku zakładów przemysłowych, wykorzystywane są zupełnie innego rodzaju izolacje termiczne niż ma to miejsce w przypadku budynków o innym przeznaczeniu.
Te, do zastosowań przemysłowych, to najczęściej izolacje, wyróżniające się znacznie zmniejszoną grubością. Dzięki temu, są one w pewnym stopniu elastyczne, a użycie do ich produkcji takich materiałów jak aluminium powoduje, że nie zatrzymują one ciepła, ale je odbijają, dzięki czemu są wystarczająco skuteczne.